A+A++Ikona z logo Facebook

Aktualności


W związku z przeciwdziałaniem COVID - 19 w Gdańskim Ośrodku Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży od dnia 26 października 2020r. wprowadzono następujące zmiany:

  • Konsultacje oraz sesje psychoterapii odbywają się telefonicznie lub online (w uzasadnionych przypadkach osoby będą przyjmowane w siedzibie Ośrodka)

ZASADY PRACY ONLINE

  • Najważniejsza rzecz to poufność. Podczas sesji on-line pacjent potrzebuje przedsięwziąć środki, które ją zapewnią. Potrzebna jest przestrzeń umożliwiająca swobodną rozmowę, której nie usłyszą ani nie przerwą inne osoby. Pamiętaj o zamknięciu drzwi, zapewnieniu izolacji akustycznej i ustaleniu z otoczeniem by nie zakłócało Twojej pracy w czasie trwania sesji. Ważne jest to, żeby nikt inny nie widział ekranu i nie słyszał rozmowy (np. oddzielny, zamknięty pokój, włączona muzyka poza pokojem w celu wywołania szumu komunikacyjnego itp.).
  • Wyłącz lub zawieś wszelkie urządzenia elektroniczne poza tym, z którego korzystasz, by odbyć sesję. Zawieś lub zamknij na nim wszelkie programy, które mogłyby zakłócić rozmowę podczas terapii lub odwrócić Twoją uwagę od niej. Jeśli sesja odbywa się w trybie audio, wyłącz ekran urządzenia.
  • Urządzenie należy ustawić tak, żeby obraz był statyczny a sylwetka widoczna chociaż do połowy ciała. Zadbaj o odpowiednie oświetlenie.
  • Rozważ używanie słuchawek, aby zapewnić sobie i terapeucie dobrą słyszalność, ale też poufność. Przed rozmową warto sprawdzić mikrofon, kamerę, głośniki, zasilanie, jakość internetu, opłacone rachunki za telefon czy też internet, żeby uniknąć stresującej sytuacji, w trakcie której zostanie przerwane połączenie.
  • Ubierz się tak jak na sesję w gabinecie. Połóż obok pudełko chusteczek.
  • Miejsce jest ważne. Postaraj się najbardziej jak to możliwe, by sesje odbywały się zawsze w tym samym pomieszczeniu. Rozmawiaj z terapeutą o tym jak się czujesz w związku ze zmiana trybu waszej pracy.
  • Nie nagrywaj sesji, nie wykonuj zdjęć.

GDAŃSK, SZCZEPIMY SIĘ! Chroń siebie i najbliższych!

Informacja: 989 | NFZ 24/h | gdansk.pl/szczepienia

Informacje nt. bezpłatnego transportu osób niepełnosprawnych w stopniu znacznym oraz w wieku 70+

Budżet Obywatelski - GŁOSUJEMY!

Rozpoczęło się głosowanie na projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego 2021! ⏰ Wybierać można spośród ponad 350 pomysłów zgłoszonych przez gdańszczanki i gdańszczan.

Szczegóły TUTAJ  oraz na Facebooku

Warsztaty "Kłopoty w plecaku"

Specjaliści Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży zapraszają na BEZPŁATNE warsztaty: "KŁOPOTY W PLECAKU" edycja ONLINE

Na spotkania zapraszamy nauczycieli, pedagogów, psychologów i innych specjalistów zainteresowanych pogłębianiem pracy z młodzieżą. Podczas warsztatów będziemy poruszać wiele trudnych tematów związanych z rozwojem psychicznym młodego człowieka, poruszymy kwestie związane z rozwojem seksualnym, traumami i wieloma innymi trudnymi sytuacjami z którymi napotykamy się w pracy z młodzieżą

Zapisy wyłącznie telefonicznie, uruchamiane są na tydzień przed rozpoczęciem każdego warsztatu:

Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży ul. Racławicka 17 tel.: 58 347 89 30, liczba miejsc ograniczona.

TERMINY WARSZTÓW

25.11.2020 (środa 8:00-11:00): Problematyka wykorzystania seksualnego

04.12.2020 (piątek 10:15-13:15): Samookaleczanie wśród młodzieży

11.12.2020 (piątek 10:15-13:15): Samobójstwa i próby samobójcze wśród młodzieży

Osoby prowadzące:

Monika Kowalczyk – psychoterapeuta, certyfikowany psychotraumatolog specjalista, pedagog. W GOPP prowadzi konsultacje i terapię dzieci, młodzieży i dorosłych, współprowadzi grupę terapeutyczną dla młodzieży oraz diagnozuje dzieci i młodzież z podejrzeniem wykorzystania seksualnego.

Anna Uzarczyk – psychoterapeuta psychoanalityczny, pedagog, nauczyciel Montessori. Współpracuje z GOPP, prowadzi prywatną praktykę terapeutyczną.

ULOTKA

"Czytanie na czekanie"

Psychoterapeuci z Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży czytają terapeutyczne książki dla dzieci, które z uwagi na zaistniałą sytuację nie mogą kontynuować swojej psychoterapii, pozostają w domach i dzielnie znoszą trud osamotnienia. Zapraszamy również wszystkie inne dzieci, które zainteresuje nasza inicjatywa oraz ich rodziców. Dzięki uprzejmości Wydawnictw EneDueRabe czytamy książki, które budzą wyobraźnię, dają wytchnienie i koją trudne emocje dzieci. Dodatkową atrakcją jest spontaniczna i oryginalna interpretacja dzieł. Zachęcamy również rodziców i opiekunów do rozmawiania z dziećmi na tematy, o których czytamy. Nagrania będą publikowana na naszym FB!


https://www.facebook.com/raclawickagdansk

Warsztaty "Kłopoty w plecaku"

Specjaliści Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży zapraszają na BEZPŁATNE warsztaty: "KŁOPOTY W PLECAKU"

Na spotkania zapraszamy nauczycieli, pedagogów, psychologów i innych specjalistów zainteresowanych pogłębianiem pracy z młodzieżą. Podczas warsztatów będziemy poruszać wiele trudnych tematów związanych z rozwojem psychicznym młodego człowieka, poruszymy kwestie związane z rozwojem seksualnym, traumami i wieloma innymi trudnymi sytuacjami z którymi napotykamy się w pracy z młodzieżą.

Zapisy uruchamiany na dwa tygodnie przed rozpoczęciem każdego warsztatu: Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży ul. Racławicka 17 tel.: 58 347 89 30, liczba miejsc ograniczona.

Warsztaty odbywać się będą w środy od godziny 8:00-11:00

18.03.2020 - Wpływ doświadczeń traumatycznych na funkcjonowanie dzieci i młodzieży

22.04.2020 - Rozwój psychoseksualny dzieci i młodzieży

13.05.2020 - Problematyka wykorzystania seksualnego

23.09. 2020 - Zaburzenia odżywiania

21.10. 2020 - Samookaleczenia i próby samobójcze wśród młodzieży

18.11. 2020 - Dzieci „niegrzeczne” czyli jak rozumieć dziecko z niedostosowaniem społecznym

Osoby prowadzące:

Monika Kowalczyk – psychoterapeuta, certyfikowany psychotraumatolog specjalista, pedagog. W GOPP prowadzi konsultacje i terapię dzieci, młodzieży i dorosłych, współprowadzi grupę terapeutyczną dla młodzieży oraz diagnozuje dzieci i młodzież z podejrzeniem wykorzystania seksualnego.

Anna Uzarczyk – psychoterapeuta, pedagog, nauczyciel Montessori. W GOPP prowadzi konsultacje i terapię dzieci i młodzieży.

Życzenia Świąteczne

Na Święta Bożego Narodzenia oraz na nadchodzący Nowy Rok dużo radości, dobroci od ludzi oraz szczęścia rodzinnego życzy zespół GOPP.

___

XI Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa z cyklu: Teoria i praktyka terapeutyczna "Wyłaniająca się dojrzałość - o adolescentach w nowej rzeczywistości"

Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska wraz z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacją Psychologiczną zapraszają do wzięcia udziału w konferencji: "Wyłaniająca się dojrzałość - o adolescentach w nowej rzeczywistości".

06.12.2019, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4, Gdańsk.

Podczas tegorocznej Konferencji pragniemy poddać refleksji problematykę zadań rozwojowych okresu adolescencji, a w szczególności będziemy zastanawiać się nad kondycją psychiczną młodzieży we współczesnej – wieloznacznej, dynamicznej i pełnej sprzeczności rzeczywistości. Młodzież jako grupa oscylująca pomiędzy dzieciństwem a dorosłością jest szczególnie podatna na wpływy otaczającej rzeczywistości, a ta z jednej strony – oferuje młodym ludziom mnogość możliwości wyboru, z drugiej pozostawia ich bez stałych wartości oraz wsparcia w emocjonalnym i poznawczym opracowywaniu doświadczeń. Zagadnieniom tym będziemy przyglądać się z perspektywy intrapsychicznej, separacyjnej, rodzinnej. Poruszymy również problematykę rozwoju psychoseksualnego oraz diagnozowania wczesnych zaburzeń osobowości.

Konferencja adresowana jest do psychologów, psychoterapeutów, lekarzy psychiatrów, pracowników socjalnych oraz osób zawodowo zajmujących się szeroko rozumianą pomocą psychologiczną. Wszelkie szczegóły oraz formularz rejestracyjny znajdą Państwo na stronie konferencja.raclawicka.gda.pl

___

Nagrania z konferencji: "Mistrz-Uczeń. O relacjach w psychoterapii" cz. II

Udostępniamy Państwu nagrania wystąpień z X Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej z cyklu: teoria i praktyka terapeutyczna pod tytułem: "Mistrz-Uczeń. O relacjach w psychoterapii"
Zapis wykładów: prof. dr hab. Irena Namysłowska: „Kamienie milowe” na mojej drodze psychiatry i terapeuty (15':30");
Lech Kalita: "Inspiracja i twórczość w rozwoju pacjenta i terapeuty" (58':50") oraz dyskusji panelowej (1:34'). Niestety nie udało się usunąć szumów z końcówki wykładu prof. Namysłowskiej.

Nagranie znajduje się w tym linku.

___

Warsztat z cyklu KŁOPOTY W PLECAKU

W ramach Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej zapraszamy pedagogów, psychologów i nauczycieli (pracujących w Gdańsku) na warsztat zcyklu: "KŁOPOTY W PLECAKU. Wpływ przeżytej traumy na funkcjonowanie dzieci w szkole". 18.09.2019 r. (środa) godzina 8:30-10:30.

Warsztat poprowadzą: Monika Kowalczyk (pedagog, psychoterapeuta, psychotraumatolog) i Anna Uzarczyk (pedagog, psychoterapeuta).

Zapisy: Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży ul. Racławicka 17 tel. 58 347 89 30
Liczba miejsc ograniczona. Udział bezpłatny.

Monika Kowalczyk – pedagog, certyfikowany psychotraumatolog specjalista. Ukończyła czteroletnie szkolenie z psychotraumatologii oraz Psychoanalityczną Szkołę Psychoterapii PTPP. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej i Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologii. Wiedzę pogłębia uczestnicząc w licznych szkoleniach z zakresu wsparcia psychologicznego i pracy psychoterapeutycznej. Doświadczenie zawodowe zbierała pracując m.in. jako: specjalista ds. interwencji w Centrum Interwencji Kryzysowej, pedagog szkolny oraz prowadząc liczne warsztaty dla młodzieży i dorosłych, a także szkolenia dla przedstawicieli służb społecznych i studentów. W Ośrodku prowadzi konsultacje i terapię dzieci, młodzieży i dorosłych, współprowadzi grupę terapeutyczną dla młodzieży oraz diagnozuje dzieci i młodzież w ramach Modelu Pomocy Dzieciom z podejrzeniem wykorzystania seksualnego i ich rodzicom.

Anna Uzarczyk - pedagog, psychoterapeuta, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła szereg szkoleń i kursów z zakresu edukacji i terapii dziecka między innymi: liczne kursy dramy pedagogicznej, kurs nauczyciela Montessori organizowany przez PIM, II stopnie kursu Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, studia podyplomowye UG terapia i edukacja dzieci z zaburzeniami rozwoju i inne . Obecnie w trakcie szkolenia psychoterapii psychoanalitycznej dorosłych w ośrodku "Trojmiasto". W Ośrodku prowadzi konsultacje i terapię dzieci i młodzieży.

___

Światowy Dzień Świadomości FASD

W związku z obchodzonym 9 września Światowym Dniem Świadomości FASD (Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Płodu) prezentujemy Państwu rozmowę z pracownikami GOPP. Nasz Ośrodek od 2017 r. pomaga dzieciom z FASD oraz ich opiekunom.
Artykuł.

___

Specjalistyczna oferta dla dzieci wykorzystywanych seksualnie

Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej od 2011 r. realizuje autorski program pomocy dzieciom wykorzystywanym seksualnie. Model Pomocy Dziecku z podejrzeniem wykorzystania seksualnego został opracowany w 2010 r. przez Zespół Ekspertów, w skład którego weszli specjaliści z różnych dziedzin. Rocznie z pomocy korzysta ok. 30 dzieci wraz z rodzicami/opiekunami. W ramach Modelu prowadzona jest diagnoza psychotraumatologiczno-psychiatryczna dziecka w kierunku identyfikacji objawów traumy seksualnej. Diagnoza jest prowadzona przez wysokiej klasy specjalistów, którzy posiadają bardzo duże doświadczenie zawodowe w zakresie pracy z dzieckiem po traumie. W zależności od wyników badania, które są opracowywane w formie pisemnej opinii, podejmowane są dalsze działania. Nasze wieloletnie doświadczenie we współpracy z wymiarem sprawiedliwości pokazuje, że opinie wydawane przez GOPP są bardzo użyteczne w postępowaniu procesowym, do tego stopnia, że prokuratorzy i sędziowie spoza Gdańska dzwonią z zapytaniem o możliwość skierowania dzieci na badania. Z oferty GOPP mogą skorzystać jedynie mieszkańcy Gdańska z uwagi na finansowanie Ośrodka ze środków samorządowych.

W ramach Modelu dzieci są również przygotowywane do udziału w czynnościach procesowych. Zadaniem psychologa jest opowiedzenie dziecku, jak będzie przebiegało przesłuchanie, czego może się spodziewać ze strony osób biorących udział w przesłuchaniu i jak może poradzić sobie z trudnościami. Ośrodek każdorazowo, zgłaszając sprawę do prokuratury lub wydając opinię w ramach Modelu, wnioskuje o przesłuchanie małoletniego świadka w przyjaznym pokoju w trybie art. 185b. GOPP dysponował własnym pokojem przesłuchań ale od kiedy został utworzony taki pokój w Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku przy ul. 3 Maja 9 A, nie było zasadności prowadzenia przesłuchań w GOPP.

Często również rodzice lub opiekunowie potrzebują wsparcia w sytuacji ujawnienia wykorzystania seksualnego dziecka i wówczas mogą w Ośrodku skorzystać z konsultacji psychologa asystenta lub prawnika.

Często w trakcie długotrwałego postępowania sądowego, a czasami nawet dopiero po jego zakończeniu, pojawia się potrzeba podjęcia przez dziecko psychoterapii, która pozwoli na pełniejsze opracowanie traumatycznych doświadczeń. Jest to proces, który wymaga czasu i ze strony dziecka w miarę stabilnych warunków życiowych. Leczenie traumy dziecięcej często jest niezbędnym warunkiem odzyskania równowagi psychicznej. Obowiązuje tutaj zasada: im szybciej dziecko dostanie adekwatną pomoc, tym lepsze są rokowania. Średnio w ciągu roku w Ośrodku z tego powodu z różnych form pomocy psychologicznej korzysta ok. 40 dzieci.

W GOPP cały czas rozwijamy specjalistyczną ofertę pomocy dzieciom po doświadczeniach traumy, oprócz psychoterapii indywidualnej mogą również korzystać z terapii rodzinnej lub psychoterapii grupowej. Aby dziecko lub rodzina mogła skorzystać z pomocy zapraszamy rodziców lub opiekunów na konsultacje psychologiczne, w tym celu należy telefonicznie umówić się na wizytę pod nr 58 347 89 30.

___

Festyn Rodzinny z okazji Dnia Ojca 22.06.2019

22 czerwca 2019 (sobota) w godz. 10:00-14:00 do Teatru Leśnego w Gdańsku Wrzeszczu ul. Jaśkowa Dolina 45 na coroczne rodzinne świętowanie Dnia Ojca.

Jak co roku zaplanowaliśmy dla Państwa mnóstwo atrakcji:
- koncert zespołu Remont Pomp
- przedstawienie "Królewna Śnieżka" Teatru Qfer
- "Wędrujące książki i płyty" czyli wymiana książek i płyt dla dzieci i dorosłych
- warsztaty plastyczne i muzyczne
- konkursy i nagrody
- gry i zabawy w języku angielskim ze szkołą Prestige Lingua
- zabawy z Kostką Rubika z RubiART
- poczęstunek i konkurs kulinarny z Fundacją Plaster
- malowanie twarzy
- zajęcia sportowe ze Stacją Zdrowie
- stoisko z pracami podopiecznych Fundacji Sprawni Inaczej
- będziemy też gościć: Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa ADIUTARE w Gdańsku, Państwową Straż Pożarną, Pomorską Policję, i akcję Zażyj Wolności.

Do zobaczenia!
Regulamin Festynu

___

Zobacz archiwalne aktualności.