A+A++

Aktualności

Warsztat z cyklu KŁOPOTY W PLECAKU

W ramach Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej zapraszamy pedagogów, psychologów i nauczycieli (pracujących w Gdańsku) na warsztat zcyklu: "KŁOPOTY W PLECAKU. Wpływ przeżytej traumy na funkcjonowanie dzieci w szkole". 18.09.2019 r. (środa) godzina 8:30-10:30.

Warsztat poprowadzą: Monika Kowalczyk (pedagog, psychoterapeuta, psychotraumatolog) i Anna Uzarczyk (pedagog, psychoterapeuta).

Zapisy: Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży ul. Racławicka 17 tel. 58 347 89 30
Liczba miejsc ograniczona. Udział bezpłatny.

Monika Kowalczyk – pedagog, certyfikowany psychotraumatolog specjalista. Ukończyła czteroletnie szkolenie z psychotraumatologii oraz Psychoanalityczną Szkołę Psychoterapii PTPP. Członkini Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej i Polskiego Towarzystwa Psychotraumatologii. Wiedzę pogłębia uczestnicząc w licznych szkoleniach z zakresu wsparcia psychologicznego i pracy psychoterapeutycznej. Doświadczenie zawodowe zbierała pracując m.in. jako: specjalista ds. interwencji w Centrum Interwencji Kryzysowej, pedagog szkolny oraz prowadząc liczne warsztaty dla młodzieży i dorosłych, a także szkolenia dla przedstawicieli służb społecznych i studentów. W Ośrodku prowadzi konsultacje i terapię dzieci, młodzieży i dorosłych, współprowadzi grupę terapeutyczną dla młodzieży oraz diagnozuje dzieci i młodzież w ramach Modelu Pomocy Dzieciom z podejrzeniem wykorzystania seksualnego i ich rodzicom.

Anna Uzarczyk - pedagog, psychoterapeuta, absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego. Ukończyła szereg szkoleń i kursów z zakresu edukacji i terapii dziecka między innymi: liczne kursy dramy pedagogicznej, kurs nauczyciela Montessori organizowany przez PIM, II stopnie kursu Metody Ruchu Rozwijającego Weroniki Sherborne, studia podyplomowye UG terapia i edukacja dzieci z zaburzeniami rozwoju i inne . Obecnie w trakcie szkolenia psychoterapii psychoanalitycznej dorosłych w ośrodku "Trojmiasto". W Ośrodku prowadzi konsultacje i terapię dzieci i młodzieży.

___

Światowy Dzień Świadomości FASD

W związku z obchodzonym 9 września Światowym Dniem Świadomości FASD (Spektrum Poalkoholowych Zaburzeń Płodu) prezentujemy Państwu rozmowę z pracownikami GOPP. Nasz Ośrodek od 2017 r. pomaga dzieciom z FASD oraz ich opiekunom.
Artykuł.

___

Specjalistyczna oferta dla dzieci wykorzystywanych seksualnie

Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej od 2011 r. realizuje autorski program pomocy dzieciom wykorzystywanym seksualnie. Model Pomocy Dziecku z podejrzeniem wykorzystania seksualnego został opracowany w 2010 r. przez Zespół Ekspertów, w skład którego weszli specjaliści z różnych dziedzin. Rocznie z pomocy korzysta ok. 30 dzieci wraz z rodzicami/opiekunami. W ramach Modelu prowadzona jest diagnoza psychotraumatologiczno-psychiatryczna dziecka w kierunku identyfikacji objawów traumy seksualnej. Diagnoza jest prowadzona przez wysokiej klasy specjalistów, którzy posiadają bardzo duże doświadczenie zawodowe w zakresie pracy z dzieckiem po traumie. W zależności od wyników badania, które są opracowywane w formie pisemnej opinii, podejmowane są dalsze działania. Nasze wieloletnie doświadczenie we współpracy z wymiarem sprawiedliwości pokazuje, że opinie wydawane przez GOPP są bardzo użyteczne w postępowaniu procesowym, do tego stopnia, że prokuratorzy i sędziowie spoza Gdańska dzwonią z zapytaniem o możliwość skierowania dzieci na badania. Z oferty GOPP mogą skorzystać jedynie mieszkańcy Gdańska z uwagi na finansowanie Ośrodka ze środków samorządowych.

W ramach Modelu dzieci są również przygotowywane do udziału w czynnościach procesowych. Zadaniem psychologa jest opowiedzenie dziecku, jak będzie przebiegało przesłuchanie, czego może się spodziewać ze strony osób biorących udział w przesłuchaniu i jak może poradzić sobie z trudnościami. Ośrodek każdorazowo, zgłaszając sprawę do prokuratury lub wydając opinię w ramach Modelu, wnioskuje o przesłuchanie małoletniego świadka w przyjaznym pokoju w trybie art. 185b. GOPP dysponował własnym pokojem przesłuchań ale od kiedy został utworzony taki pokój w Rodzinnym Ośrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym przy Sądzie Okręgowym w Gdańsku przy ul. 3 Maja 9 A, nie było zasadności prowadzenia przesłuchań w GOPP.

Często również rodzice lub opiekunowie potrzebują wsparcia w sytuacji ujawnienia wykorzystania seksualnego dziecka i wówczas mogą w Ośrodku skorzystać z konsultacji psychologa asystenta lub prawnika.

Często w trakcie długotrwałego postępowania sądowego, a czasami nawet dopiero po jego zakończeniu, pojawia się potrzeba podjęcia przez dziecko psychoterapii, która pozwoli na pełniejsze opracowanie traumatycznych doświadczeń. Jest to proces, który wymaga czasu i ze strony dziecka w miarę stabilnych warunków życiowych. Leczenie traumy dziecięcej często jest niezbędnym warunkiem odzyskania równowagi psychicznej. Obowiązuje tutaj zasada: im szybciej dziecko dostanie adekwatną pomoc, tym lepsze są rokowania. Średnio w ciągu roku w Ośrodku z tego powodu z różnych form pomocy psychologicznej korzysta ok. 40 dzieci.

W GOPP cały czas rozwijamy specjalistyczną ofertę pomocy dzieciom po doświadczeniach traumy, oprócz psychoterapii indywidualnej mogą również korzystać z terapii rodzinnej lub psychoterapii grupowej. Aby dziecko lub rodzina mogła skorzystać z pomocy zapraszamy rodziców lub opiekunów na konsultacje psychologiczne, w tym celu należy telefonicznie umówić się na wizytę pod nr 58 347 89 30.

___

Festyn Rodzinny z okazji Dnia Ojca 22.06.2019

22 czerwca 2019 (sobota) w godz. 10:00-14:00 do Teatru Leśnego w Gdańsku Wrzeszczu ul. Jaśkowa Dolina 45 na coroczne rodzinne świętowanie Dnia Ojca.

Jak co roku zaplanowaliśmy dla Państwa mnóstwo atrakcji:
- koncert zespołu Remont Pomp
- przedstawienie "Królewna Śnieżka" Teatru Qfer
- "Wędrujące książki i płyty" czyli wymiana książek i płyt dla dzieci i dorosłych
- warsztaty plastyczne i muzyczne
- konkursy i nagrody
- gry i zabawy w języku angielskim ze szkołą Prestige Lingua
- zabawy z Kostką Rubika z RubiART
- poczęstunek i konkurs kulinarny z Fundacją Plaster
- malowanie twarzy
- zajęcia sportowe ze Stacją Zdrowie
- stoisko z pracami podopiecznych Fundacji Sprawni Inaczej
- będziemy też gościć: Stowarzyszenie Na Rzecz Ratownictwa ADIUTARE w Gdańsku, Państwową Straż Pożarną, Pomorską Policję, i akcję Zażyj Wolności.

Do zobaczenia!
Regulamin Festynu

___

XIV Święto Samorządowca w Gdańsku

27 maja to Dzień Samorządu Terytorialnego. Miło nam poinformować, że z tej okazji Violeta Kosińska, Ewa Olewicz oraz Ewa Buczkowska z Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży zostały uhonorowane medalami z rąk pani prezydent Aleksandry Dulkiewicz. GRATULUJEMY!

___

Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej 2019

Zapraszamy Gdańszczan – dorosłych, młodzież, dzieci - do wzięcia udziału w IV edycji Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej, przebiegających pod hasłem: Zdrowie zaczyna się w głowie – EMOCJE.

Pragniemy umożliwić Państwu zapoznanie się z praktyczną wiedzą na temat psychicznego funkcjonowania człowieka, sposobów dbania o zdrowie psychiczne oraz szybkiego rozpoznawania sygnałów pogorszenia zdrowia psychicznego i adekwatnych form specjalistycznej pomocy.

Inicjatywa ma na celu propagowanie troski o zdrowie psychiczne jako przejaw dbania o siebie. Specjaliści zachęcają, by korzystać ze wsparcia nie tylko w sytuacji ostrego kryzysu, czy poważnych trudności emocjonalnych, ale także gdy pojawiają się pierwsze niepokojące sygnały: wahania nastroju, trudności ze snem, brak satysfakcji i utrata radości w różnych sferach życia.

Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej dają szansę na pełniejsze zapoznanie się ze specjalistyczną pomocą: psychologów, psychiatrów, psychoterapeutów. W ramach akcji proponujemy bezpłatne konsultacje psychoterapeutyczne, warsztaty psychologiczne poświęcone różnym zagadnieniom związanym ze zdrowiem psychicznym. Bo korzystanie z pomocy nie musi wiązać się ze wstydem.

Głównymi organizatorami akcji są: Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, Fundacja Wspierania Rodzin Przystań oraz Wydział Rozwoju Społecznego UM Gdańska.

Tu znajdziecie Państwo:
Terminy i opisy warsztatów

Ośrodki i terminy konsultacji psychologicznych i psychoterapeutycznych

Scenariusz warsztatu do pobrania: "Co robić, kiedy mamy kłopot z emocjami?"
Małgorzata Zawadzka oraz Tomasz Zubkowicz, studenci pierwszego roku psychologii Uniwersytetu Gdańskiego, w ramach akcji Zdrowie zaczyna się w głowie, napisali scenariusz zajęć dla młodzieży. Pracę nad scenariuszem nadzorowała Anna Uzarczyk -pedagog i psychoterapeuta GOPP. Warsztat zostanie przeprowadzony przez studentów w szkole STO 3 w Gdańsku 17 czerwca 2019.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią scenariusza i namawiamy do przeprowadzenia warsztatu w grupach młodzieżowych. Dzielmy się wiedzą i rozmawiajmy o emocjach!

Artykuły:
Michał Głuszek: Kiedy warto rozważyć podjęcie psychoterapii? Jak znaleźć właściwego terapeutę i odpowiednią dla siebie psychoterapię?

Olga Pruszkowska: O umiarze i nadmiarze w odniesieniu do zajęć dodatkowych dla dzieci.

Jakub Roziński: Czy we współczesnym społeczeństwie jest miejsce na uczucia i emocje?

___

Długoterminowa grupa terapeutyczna dla młodzieży

Informujemy, że trwa nabór do długoterminowej grupy terapeutycznej dla młodzieży.

Oferta skierowana jest do młodzieży w wieku 15-19 lat, zamieszkałej lub uczącej się w Gdańsku.
Zapraszamy osoby, które:
- doświadczają trudności w relacjach interpersonalnych;
- z trudem adaptują się do nowych sytuacji;
- doświadczają silnego lęku;
- przeżywają problemy, z którymi nie potrafią sobie same poradzić;
- chcą lepiej rozumieć siebie i rozwinąć swój potencjał.

Z uwagi na pomyślny przebieg procesu grupowego na zajęciach nie mogą pracować razem młodzi ludzie, którzy są rodzeństwem, prywatnie się znają lub chodzą do tej samej klasy. Udział w grupie terapeutycznej poprzedzają konsultacje z kandydatem i jego opiekunami.

Terminy spotkań:
Planowany czas trwania grupy: wrzesień 2019 r. – czerwiec 2020 r. Spotkania będą odbywały się w piątki w godz. 16:00- 17:30.

Miejsce spotkań
Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, ul. Racławicka 17
Rejestracja pod nr tel.: 58 347 89 30.

___

Nowoczesna Konferencja dla Rodziców:
Jak przejść przez dojrzewanie? Pomoc dla młodzieży i rodziców.

Chcemy zaprosić rodziców do poszerzania wiedzy na temat okresu dojrzewania i zwrócić uwagę na specyficzne trudności adolescencji, oraz zachęcić do korzystania ze specjalistycznej pomocy młodzież i rodziców w przypadku pojawienia się problemów.
Dlatego 18 maja 2019 r. (sobota) zapraszamy mieszkańców i mieszkanki Gdańska do wzięcia udziału w Nowoczesnej Konferencji dla Rodziców: "Jak przejść przez dojrzewanie? Pomoc dla młodzieży i rodziców". 
18.05.2019, Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Program:
10:00-12:00 Prezentacja oferty psychologicznej pomocy dla nastolatków i rodziców, z której można korzystać w Gdańskich placówkach i organizacjach (Sala Wystaw Czasowych w ECS)
12:00-14:00 Warsztaty psychologiczne dla rodziców i młodzieży (jeden warsztat do wyboru)
Opis warsztatów

Zapisy na warsztaty ruszą 06.05.2019.

Placówki i instytucje, które potwierdziły swój udział w Sali Wystaw Czasowych:
Fundacja Oparcia Społecznego Aleksandry FOSA
Gdańskie Centrum Profilaktyki Uzależnień
Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży
Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 3 "Trójka"
Fundacja Pomorskie Centrum Psychotraumatologii
Stowarzyszenie Praktyków Profilaktyki Społecznej Gdańsk
Fundacja Wspierania Rodzin Przystań
Stowarzyszenie Rodzin Pelikan
Promyk Nadziei
Towarzystwo Profilaktyki Środowiskowej "Mrowisko"
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 1 w Gdańsku
Stowarzyszenie "Nowy Port"
Fundacja Wspierania Dzieci i Rodzin
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 7
Stowarzyszenie MONAR

Nowoczesna Konferencja dla Rodziców finansowana jest przez Miasto Gdańsk, udział w wydarzeniu jest bezpłatny dla mieszkańców i mieszkanek Gdańska.

Organizatorami wydarzenia są: 
Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży
Europejskie Centrum Solidarności
Fundacja Psychologiczna

___

Życzenia świąteczne.

___

Nagrania z konferencji: "Mistrz-Uczeń. O relacjach w psychoterapii"

Udostępniamy Państwu nagrania wystąpień z X Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej z cyklu: teoria i praktyka terapeutyczna pod tytułem: "Mistrz-Uczeń. O relacjach w psychoterapii". Zaczynamy do wystąpienia naszej koleżanki i współpracowniczki Joanny Kiedrowicz: "W sieci relacji" (31'), w którym autorka analizuje specyfikę pracy z pacjentem na tle zespołu terapeutycznego, a przykładem do badania tych zależności jest GOPP. Drugie wystąpienie to wykład dr Katarzyny Walewskiej  „Droga wyboista i świetlista – doświadczenia własne". Udostępniamy również zapis dyskusji panelowej (1:13'), w której udział wzięli: prof. dr. hab. I. Namysłowska, dr K.Walewska, L. Kalita, J. Kiedrowicz.

Nagranie znajduje się w tym linku

___

Grupa superwizyjna dla pedagogów i psychologów szkolnych.

Specjaliści zajmujący się na co dzień pomocą dzieciom i młodzieży zmagają się często z trudnymi, stresującymi i obciążającymi emocjonalnie sytuacjami. Praca pedagoga i psychologa szkolnego wymaga często umiejętności godzenia sprzecznych oczekiwań (w pracy z uczniami, kontaktach z rodzicami, współpracownikami i dyrekcją szkoły), podejmowania szybkich i trudnych decyzji, emocjonalnego zaangażowania, cierpliwości i indywidualnego podejścia – często bez cennego oparcia w zespole. Sytuacje te regularnie mogą budzić poczucie osamotnienia, bezradności oraz brania na siebie dużej odpowiedzialności za zdrowie, a czasami również życie innych osób. Skutkiem takiego stresu może być nerwowość, wypalenie zawodowe, brak satysfakcji z pracy czy napięcie rzutujące na życie osobiste.
Wsparciem w tej trudnej roli może być superwizja.
W trakcie grupowych superwizji będziemy wspólnie szukać rozwiązań problemów pojawiających się na co dzień w pracy pedagoga i psychologa szkolnego poprzez:
- omawianie własnej pracy w szkole
- wymianę doświadczeń z innymi uczestnikami grupy
- pogłębianie wiedzy psychologicznej w zakresie pomocy uczniowi i rodzicom
- możliwość otrzymania wsparcia i informacji zwrotnych dotyczących własnej pracy

Zapraszamy pedagogów i psychologów szkolnych pracujących w gdańskich placówkach oświatowych z dziećmi i młodzieżą. Spotkania będą odbywały się w czwartki w godzinach 12:00 – 13:30 w Gdańskim Ośrodku Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży ul. Racławicka 17 w następujących terminach:
- 14.03.2018 r.
- 04.04.2018 r.
- 16.05.2018 r.

Obowiązują wcześniejsze zapisy pod numerem telefonu: 58 347 89 30

Osoby prowadzące:

Dagmara Dajnowska - pedagog, psychoterapeuta. Ukończyła czteroletnie Studium Psychoterapii Psychoanalitycznej. Członek nadzwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. W GOPP zajmuje się konsultowaniem oraz terapią dzieci, młodzieży i dorosłych.

Monika Kowalczyk – pedagog, certyfikowany psychotraumatolog specjalista, psychoterapeuta w trakcie szkolenia z psychoterapii psychoanalitycznej. W GOPP prowadzi konsultacje i psychoterapię dzieci, młodzieży i dorosłych.

fot. unsplash.com

___

Wskazówki do rozmowy z dziećmi i młodzieżą o śmierci Prezydenta Gdańska

Nie milkną echa i dyskusje po tragicznej śmierci Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Rozmowa o tych wydarzeniach może być trudna, gdy sami wolelibyśmy nie myśleć o tym, co się stało.
Mamy dla Państwa wskazówki do rozmowy z dziećmi i młodzieżą opracowane przez Grażynę Lewko (psychologa, psychotraumatologa), we współpracy z Krzysztofem Rakowskim i Małgorzatą Kociejko.

Zachęcamy do przeczytania tekstu.

fot. materiały gdansk.pl

___

Szkoła dla Rodziców

Są jeszcze wolne miejsca w styczniowej edycji Szkoły dla Rodziców. Cykl 12 zajęć w soboty od 9.30-12.30 rusza 26.01.2018 r.

Jeżeli chcesz:
- zwiększyć swoje kompetencje rodzicielskie
- lepiej zrozumieć swoje dziecko
- polepszyć komunikacje ze swoim dzieckiem
- lepiej poznać i zrozumieć siebie, jako rodzica
- nauczyć się skutecznych, nieagresywnych metod wychowawczych
To te zajęcia są dla Ciebie!

Zadzwoń do sekretariatu tel. 58 347 89 30 i umów indywidualny termin swojej konsultacji (czwartek 24.01.2019 r.
w godz.17.00-20.00). Konsultacje odbywają się po wcześniejszej rejestracji telefonicznej.
Prowadzące: Violetta Kosińska, Monika Leźniewicz-Bajczyk.

___

Pożegnanie Prezydenta Pawła Adamowicza

Z wielkim bólem i żalem przyjęliśmy wiadomość o tragicznej śmierci Pana Prezydenta Pawła Adamowicza. Straciliśmy człowieka wrażliwego na potrzeby innych ludzi, zwłaszcza tych pokrzywdzonych i dyskryminowanych. Prezydent Paweł Adamowicz zawsze okazywał zrozumienie i wspieracie dla działań naszego Ośrodka na rzecz mieszkańców Gdańska.

Łączymy się w smutku i żałobie z Jego Rodziną, Przyjaciółmi i Współpracownikami.

                                                                                     Pracownicy Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.

Sylwetka Pawła Adamowicza

fot. gdansk.pl

___

Komunikat

W związku z dramatycznym wydarzeniem z udziałem Pana Prezydenta Pawła Adamowicza podczas finału WOŚP w Gdańsku, którego świadkami była licznie zebrana młodzież i dzieci, ważne jest aby w ich otoczeniu znalazły się dorosłe osoby, które będą gotowe na otworzenie tego tematu w rozmowie.

Reakcje młodego człowieka na traumę mogą być różne od płaczu i lęku, poprzez agresję, aż po emocjonalne odcięcie, stan zamrożenia typu „nic nie czuję”. To istotne aby rodzice wiedzieli, co może przeżywać dziecko i wiedzieli w jaki sposób o tym z nim rozmawiać.

Rodziców, nauczycieli, opiekunów potrzebujących wsparcia aby ocenić ryzyko traumy u dziecka albo chcących porozmawiać i pomóc mu zrozumieć, to co się stało, zapraszamy na konsultacje z psychologiem GOPP.

Na spotkanie można umówić się telefonicznie pod. nr tel. 58 347 89 30 lub porozmawiać z psychologiem przez telefon.

___

Pożegnanie dr med. Krzysztofa Liszcza

Z wielkim smutkiem żegnamy dr med. Krzysztofa Liszcza - specjalistę w zakresie Płodowego Zespołu Alkoholowego, naszego Mentora i Przewodnika rodziców naszych pacjentów. Panie Doktorze, dziękujemy.
Będzie nam Pana bardzo brakowało. Zespół GOPP i Rodzice.

fot. pixabay

____

Zapisy na warsztat z cyklu "Kłopoty w plecaku"

Pedagogów, psychologów i nauczycieli zapraszamy na czwarty warsztat z cyklu "Kłopoty w plecaku": Zaburzenia odżywiania – pierwsza interwencja.
Pedagogów, psychologów i nauczycieli zapraszamy do udziału w spotkaniu w jednym z dwóch terminów: 5. lub 12. grudnia 2018 w godz.: 09:00-11:00 w siedzibie Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży ul. Racławicka 17. Udział jest bezpłatny. Ilość miejsc ograniczona. Zapraszamy do zapisów pod numerem tel.: 58 347 89 30.
Warsztat skierowany jest do osób mieszkających w Gdańsku bądź pracujących w gdańskich instytucjach.

Okres dojrzewania to czas wielu istotnych przemian – w tym budowy i obrazu własnego ciała. Psychiczne zintegrowanie tych zmian jest jednym z kluczowych zadań rozwojowych tego etapu. Efektem trudności w przeżywaniu zmian zachodzących w adolescencji często są zaburzenia odżywiania, m.in. anoreksja i bulimia. To poważne choroby, rujnujące organizm i mogące prowadzić do śmierci.
Badania wykazują, że 33% nastolatków w Polsce próbowało się odchudzać, stosując rożne metody temu służące, również drastyczne, takie jak prowokowanie wymiotów, głodówki, nadmierne ćwiczenia.
Do zaburzeń odżywiania prowadzi wiele czynników, zarówno indywidualnych, jak i wynikających ze środowiska. Będziemy się im przyglądać w czasie warsztatu – by lepiej zrozumieć, co dzieje się w umysłach młodych osób cierpiących na zaburzenia odżywiania.

Prowadzące:
Joanna Kiedrowicz – psycholog, ukończyła Studium Psychotraumatologii oparte na myśli psychoanalitycznej, w trakcie szkolenia z psychoterapii w nurcie integratywnym, w GOPP prowadzi konsultacje i psychoterapię młodzieży, dorosłych i par.
Monika Kowalczyk – pedagog, certyfikowany psychotraumatolog specjalista, w trakcie szkolenia z psychoterapii psychoanalitycznej. W GOPP prowadzi konsultacje i psychoterapię dzieci, młodzieży i dorosłych.

Fot.: pixabay

___

X Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa z cyklu teoria i praktyka terapeutyczna: "Mistrz-Uczeń. O relacjach w psychoterapii"

Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska wraz z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacją Psychologiczną zapraszają do wzięcia udziału w jubileuszowej konferencji  "Mistrz-Uczeń. O relacjach w psychoterapii".

30.11-01.12.2018, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego, ul. Bażyńskiego 4, Gdańsk.

Psychoterapeuci w toku nauki swojego zawodu sami na sobie doświadczają działania relacji i możliwości pomocy oraz zmiany poprzez relację terapeutyczną, dlatego z okazji tegorocznej, jubileuszowej X Konferencji Naukowo – Szkoleniowej, pragniemy zająć się relacją mistrz-uczeń w kontekście nauki psychoterapii i rozwijania umiejętności sprzyjających budowaniu relacji terapeuta – pacjent, warunkujących skuteczną pomoc. Uznane autorytety poprosimy o przedstawienie „milowych relacji” na swojej terapeutycznej drodze. Zaproszeni goście: prof. dr hab. Irena Namysłowska, Lech Kalita, dr Katarzyna Walewska, Joanna Kiedrowicz,  dr Magdalena Błażek, dr Aleksandra Lewandowska-Walter, dr Konrad Ambroziak, Victor Sedlak, Justyna Zalewska.
Wszelkie szczegóły oraz formularz rejestracyjny znajdą Państwo na stronie konferencja.raclawicka.gda.pl

___

Zapisy na warsztat z cyklu "Kłopoty w plecaku"

Pedagogów, psychologów i nauczycieli zapraszamy na drugi warsztat z cyklu "Kłopoty w plecaku". 10 października 2018 r. (środa) odbędzie się warsztat: Próby samobójcze wśród młodzieży.

Spotkanie odbędzie się w godz.: 09:00-11:00 w siedzibie Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieżyul. Racławicka 17. Ilość miejsc ograniczona, zapraszamy do zapisów pod numerem tel.: 58 347 89 30. Warsztat jest bezpłatny.

W ostatnich latach w sposób alarmujący wzrosła ilość podejmowanych przez młodzież samobójstw. Próby odebrania sobie życia mogą wynikać z różnych przyczyn, ale zawsze wymagają zrozumienia i otoczenia właściwą opieką, a czasami również szybkiej interwencji na terenie szkoły. Do podjęcia efektywnych przeciwdziałań potrzebna jest wiedza na temat psychicznych uwarunkowań aktów samobójczych nastolatków, umiejętność rozpoznawania sygnałów wysyłanych przez osobę w kryzysie oraz umiejętne podjęcie działań prewencyjnych.
Dlatego proponujemy warsztat, w czasie którego będziemy zastanawiać się nad tym:
- jakie objawy u młodzieży powinny nas zaniepokoić?
- w jaki sposób podejmować wczesną interwencję u młodzieży przejawiającej myśli samobójcze?
- jakie formy pomocy psychologicznej są adekwatne w wypadku prób samobójczych?
- jak wspierać rodziców/prawnych opiekunów młodzieży, by skorzystali z profesjonalnej pomocy?

Warsztat poprowadzą:

Joanna Kiedrowicz – psycholog, ukończyła Studium Psychotraumatologii oparte na myśli psychoanalitycznej, w trakcie szkolenia z psychoterapii w nurcie integratywnym, w GOPP prowadzi konsultacje i psychoterapię młodzieży, dorosłych i par.

Monika Kowalczyk – pedagog, certyfikowany psychotraumatolog specjalista, w trakcie szkolenia z psychoterapii psychoanalitycznej. W GOPP prowadzi konsultacje i psychoterapię dzieci, młodzieży i dorosłych.

Photo by Scott Webb on Unsplash

___

„Płodowy Zespół Alkoholowy – od diagnozy do terapii” - Konferencja Naukowo - Szkoleniowa

Lekarzy, pielęgniarki, położne, psychologów, fizjoterapeutów, pedagogów, pracowników socjalnych oraz studentów kierunków medycznych i psychologii zapraszamy na interdyscyplinarną Konferencję Naukowo - Szkoleniową „Płodowy Zespół Alkoholowy – od diagnozy do terapii”.
16 listopada 2018 r. (piątek); ATHENEUM GEDANENSE NOVUM Aleja Zwycięstwa 41/42 sala im. prof. Olgierda Narkiewicza (kampus GUMed).
W konferencji mogą wziąć udział wyłącznie mieszkańcy Gdańska i specjaliści pracujący na rzecz mieszkańców Gdańska w gdańskich instytucjach, studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego i studenci psychologii gdańskich uczelni. Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona.

Organizatorzy: Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży oraz Klinika Neurologii Rozwojowej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Współorganizatorzy: Fundacja ,,Trzeźwość" oraz Fundacja Psychologiczna.

Szczegóły i rejestracja na Konferencję: http://fasd.raclawicka.gda.pl

Artykuł, który ukazał się w Pomorskim Magazynie Lekarskim

___

Obchody Światowego Dnia Świadomości FAS

W związku z obchodami Światowego Dnia Świadomości FAS (Płodowy Zespół Alkoholowy) przypadającymi na 9 września 2018 r., w Gdańskim Ośrodku Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży przy ul. Racławickiej 17 w dniu
1 września 2018 (sobota) w godz. 10:00 -12:00 odbędą się bezpłatne konsultacje dla rodziców i opiekunów dzieci z FASD, par planujących potomstwo lub adopcję. W czasie konsultacji prowadzonych przez lekarza i psychologów, rodzice będą mogli porozmawiać o problemach zdrowotnych i rozwojowych dzieci z diagnozą Płodowego Zespołu Alkoholowego oraz o profilaktyce FAS. Na konsultacje nie obowiązuje rejestracja.

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem dr n. med. Seweryny Koniecznej "Dziecko z FASD - wczoraj i dziś".

___

Grupa wsparcia dla zawodowych rodzin zastępczych.

1.07.2018 rozpoczęła się rekrutacja do grupy wsparcia dla zawodowych rodzin zastępczych.

Grupa będzie się odbywać w każdy czwartek w terminach od 08.09.2018 do 27.06.2019. o godzinie 9:00-12:00 w siedzibie Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży. Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem telefonu
58 347 89 30.
Przyjęcie do grupy poprzedza jedno spotkanie konsultacyjne z osobami prowadzącymi grupę, na które zaproszony będzie uczestnik.

Grupę poprowadzą:
Dagmara Dajnowska - pedagog, absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończyła czteroletnie Studium Psychoterapii Psychoanalitycznej. Członek nadzwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. W Ośrodku zajmuje się konsultowaniem oraz terapią dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jakub Roziński - ukończył Psychologię na Uniwersytecie Gdańskim oraz Ośrodek Psychoterapii Psychoanalitycznej. Doświadczenie zawodowe zdobywał między innymi jako psycholog/terapeuta w Hospicjum w Sopocie, D.P.S , Z.O.L. W Ośrodku pracuje z młodzieżą oraz osobami dorosłymi.

___

Festyn Rodzinny z okazji Dnia Ojca

Jak co roku mamy przyjemność zaprosić Państwa do wspólnego świętowania podczas Rodzinnego Festynu z okazji Dnia Ojca.
23 czerwca 2018 (sobota) w Teatrze Leśnym ul. Jaśkowa Dolina 45, w godz. 10:0-14:00.

W programie mnóstwo atrakcji dla dzieci i rodziców! Zapraszamy na: rodzinne konkursy z nagrodami, warsztaty plastyczne, zabawy sportowe, malowanie twarzy, warsztaty kulinarne z Fundacją Plaster, "Wędrowne książki" - wymiana książek dla dzieci i dorosłych, i wiele innych atrakcji. Na zakończenie zapraszamy wszystkich do obejrzenia spektaklu w wykonaniu Teatru Qfer.

Partnerzy wydarzenia: Winda - Gdański Archipelag Kultury, Wydawnictwo EneDueRabe, Fundacja Plaster, Fundacja Psychologiczna, RubiART, EduLala, Fundacja Sprawni Inaczej, Stacja Zdrowie - Nordic Walking.

Festyn jest organizowany przez GOPP, w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska, w ramach corocznej Kampanii Społecznej promującej pomyślne rodzicielstwo DOM – Dziecko, Ojciec, Matka. Finansowany w ramach Szczegółowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Gdańsk na rok 2018.

Regulamin Festynu.

---

Nowoczesna Konferencja dla Rodziców: „Mamo, tato zobacz mnie! Jak z kontaktu zbudować więź?”

19 maja 2018 (sobota), Europejskie Centrum Solidarności; Pl. Solidarności 1, Gdańsk
Rejestracja od godz. 9:00, Start 10:00

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w Nowoczesnej Konferencji dla Rodziców. Tematem Konferencji będzie problematyka budowania więzi, rozwojowy wymiar relacji dziecko-rodzic. Szczególną uwagę poświęcimy zagrożeniom przed jakimi dzisiaj stają bliskie relacje. Dużym wyzwaniem dla naturalnych relacji staje się wirtualny aspekt życia społecznego, który zaczyna dotyczyć coraz młodszych dzieci. O tych zagadnieniach podczas Konferencji będą rozmawiać specjaliści oraz rodzice.

Program Nowoczesnej Konferencji dla Rodziców:
9:00-10:00
Rejestracja
10:00-10:10 Powitanie uczestników przez Władze Miasta i Organizatorów
10:10-12:10 Dyskusja panelowa z udziałem specjalistów: psychoterapeuty Lecha Kality, socjologa dr Macieja Dębskiego oraz psychiatry dziecięcego Bożeny Pietraszczyk-Kędziory. Profesjonaliści będą odnosić się do niezbędnych warunków potrzebnych do zbudowania więzi z dzieckiem na poszczególnych etapach jego życia oraz odniosą się do tego, co zakłóca i utrudnia bliskość w relacji, a także dalekosiężnych skutków braku więzi. Dyskusja będzie moderowana przez dziennikarkę Iwonę Demską, a rodziców zapraszamy do aktywnego udziału.
12:10-12:40 Przerwa kawowa

12:40-14:40 Warsztaty dla rodziców (jeden warsztat do wyboru):
1. Grażyna Brzezińska i Jakub Rodziński: Porozmawiajmy o relacjach. Czym są? Czy są ważne i potrzebne w dobie cyfrowego świata?
2. Fundacja Dbam o Mój Z@sięg – warsztat dla rodziców z dziećmi
3. Lecha Kalita: Rola ojca w kształtowaniu się tożsamości dzieci i nastolatków.

Równolegle, w godz. 10:00 do 12:10, będą odbywały się zajęcia edukacyjno-rozwojowe dla dzieci w wieku 4-10 lat.
Warsztaty dla dzieci:
1. Dagmara Dajnowska, Monika Kowalczyk: W KRAINIE EMOCJI, czyli co się dzieje w mojej głowie? (dzieci 4-6 lat)
2. Beata Kazub, Marta Lawendowska: Jak złapać ogon smoka – bawimy się twórczo i radośnie : ) (dzieci 7-10 lat)

Po przewie (12:40-14:10) dzieci powyżej 5. r.ż., których rodzice chcą wziąć udział w warsztatach, zapraszamy do Wydziału Zabaw w Europejskim Centrum Solidarności.
Konferencję poprowadzi Marta Orańska - psycholog psychoterapeuta psychodynamiczny w GOPP.

Wstęp wolny. Konferencja skierowana jest do mieszkańców Gdańska. Liczba miejsc ograniczona.
Rejestracja 58 347 89 30 lub sekretariat@raclawicka.gda.pl

Odbiór zaproszeń: siedziba GOPP ul. Racławicka 17, 80-406 Gdańsk. Rodzice, którzy przychodzą z dziećmi, wypełniają ankietę dotyczącą dziecka (w siedzibie GOPP, przy odbiorze zaproszenia).
REGULAMIN

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży
Współorganizatorzy: Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja Psychologiczna, Wolontariat Miasta Gdańsk
Patronat honorowy: Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego

___

Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej 11-20 maja 2018

Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży we współpracy z Fundacją Wspierania Dzieci i Rodzin "Przystań" po raz drugi zapraszają Państwa do wzięcia udziału w Gdańskich Dniach Pomocy Psychologicznej: Zdrowie zaczyna się w głowie.

Mieszkańcy Gdańska będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych, wziąć udział w warsztatach, wykładach i seminariach. Planowana jest także debata na Uniwersytecie Gdańskim i Nowoczesna Konferencja dla Rodziców pt. „Mamo, Tato zobacz mnie! Jak z kontaktu zbudować więź?”

Wydarzenia w ramach GDPP:
Debata: DepresJA? Porozmawiajmy!
15 maja 2018
 (wtorek) w godz. 11:00-13:00, Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego
Udział w debacie wezmą: prof. dr hab. Mariola Bidzan (dyrektor Instytutu Psychologii UG), dr Aleksandra Szulman-Wardal (UG), Katarzyna Wieczorek (FWRodzin „Przystań”), Joanna Kiedrowicz (GOPP). Debatę moderować będzie Marta Orańska (GOPP).

Warsztaty dla studentów
17 maja 2018
 (czwartek) w godz. 9:00-11:00, Uniwersytet Gdański
1. Wpływ doświadczeń traumatycznych na funkcjonowanie dzieci i młodzieży. Prowadzące: Joanna Kiedrowicz, Monika Kowalczyk – Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.
Zapisy: 58 347 89 30
2. Profilaktyka zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży. Podejście psychodynamiczne. Prowadzące: Katarzyna Wieczorek, Anna Orzołek – Fundacja Wspierania Rodzin Przystań.
Zapisy: amorzolek@gmail.com

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!

Partnerem Gdańskich Dniach Pomocy Psychologicznej: Zdrowie zaczyna się w głowie jest Uniwersytet Gdański.
Patronem honorowym wydarzenia jest Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.
Patronat merytoryczny nad GDPP objęło Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej.

___

Zapisy na warsztat z cyklu "Kłopoty w plecaku"

Pedagogów, psychologów i nauczycieli zapraszamy na drugi warsztat z cyklu "Kłopoty w plecaku". 24 maja 2018 r. (czwartek) odbędzie się warsztat: Samookaleczenia wśród dzieci i młodzieży
Spotkanie odbędzie się w godz.: 08:00-10:00 w siedzibie Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży ul. Racławicka 17. Ilość miejsc ograniczona, zapraszamy do zapisów pod numerem tel.: 58 347 89 30.

Samookaleczenia oraz inne zachowania autoagresywne są coraz częstszym problemem występującym u dzieci i młodzieży. Mogą one wynikać z różnych przyczyn, ale zawsze wymagają zrozumienia i otoczenia właściwą opieką. Może się zdarzyć, że różne zachowania ryzykowne czy autoagresywne dotkną także - w sposób pośredni lub bezpośredni - Państwa podopiecznych. Ważne jest, żeby w takim przypadku reagować odpowiednio wcześnie. Dlatego proponujemy warsztat, w czasie którego będziemy zastanawiać się nad tym:
- jakie objawy u młodzieży powinny nas zaniepokoić?
- jakie formy pomocy psychologicznej są adekwatne w wypadku samookaleczeń?
- jak wspierać rodziców/prawnych opiekunów młodzieży, by skorzystali z profesjonalnej pomocy?

Warsztat poprowadzą:
Joanna Kiedrowicz – psycholog, ukończyła Studium Psychotraumatologii oparte na myśli psychoanalitycznej, w trakcie szkolenia z psychoterapii w nurcie integratywnym, w GOPP prowadzi konsultacje i psychoterapię młodzieży, dorosłych i par.

Monika Kowalczyk – pedagog, certyfikowany psychotraumatolog specjalista, w trakcie szkolenia z psychoterapii psychoanalitycznej. W GOPP prowadzi konsultacje i psychoterapię dzieci, młodzieży i dorosłych.

Foto: Photo by Scott Webb on Unsplash

___

Długoterminowa grupa terapeutyczna dla młodzieży

Informujemy, że trwa nabór do długoterminowej grupy terapeutycznej dla młodzieży.

Dla kogo?
Oferta skierowana jest do młodzieży w wieku 15-19 lat, zamieszkałej lub uczącej się w Gdańsku. Zapraszamy osoby, które doświadczają trudności w relacjach interpersonalnych; z trudem adaptują się do nowych sytuacji; doświadczają silnego lęku; przeżywają problemy, z którymi nie potrafią sobie same poradzić; chcą lepiej rozumieć siebie i rozwinąć swój potencjał.

Z uwagi na pomyślny przebieg procesu grupowego na zajęciach nie mogą pracować razem młodzi ludzie, którzy są rodzeństwem, prywatnie się znają lub chodzą do tej samej klasy.
Udział w grupie terapeutycznej poprzedzają konsultacje z kandydatem i jego opiekunami.

Terminy spotkań
Planowany czas trwania grupy: październik 2018 r. – czerwiec 2019 r. Spotkania będą odbywały się w środy w godz. 17:15- 18:45

Dlaczego psychoterapia grupowa?
Dorastanie to okres pełen sprzeczności i konfliktów, którym mogą towarzyszyć trudne emocje i poczucie osamotnienia. Możliwość przyglądania się doświadczanym stanom i otwartego badania różnorodnych problemów związanych z własnym rozwojem na tym etapie życia w grupie rówieśniczej z towarzyszeniem terapeutów może przynieść wiele korzyści.
Terapia grupowa jest uznawana za bardzo skuteczną i użyteczną formę psychoterapii, w której wsparcie społeczne i uczenie się o relacjach interpersonalnych są ważnymi celami leczenia. Chociaż jest na ogół bardzo wspierająca, niekiedy może być ona źródłem stresu, jak każda inna metoda terapii.

Prowadzące:

Monika Kowalczyk – pedagog, certyfikowany psychotraumatolog specjalista, w trakcie szkolenia z psychoterapii psychoanalitycznej. W GOPP prowadzi konsultacje i psychoterapię dzieci, młodzieży i dorosłych.

Joanna Kiedrowicz – psycholog, ukończyła Studium Psychotraumatologii oparte na myśli psychoanalitycznej, w trakcie szkolenia z psychoterapii w nurcie integratywnym, od 5 lat prowadzi konsultacje i psychoterapię młodzieży i dorosłych.

___

"Kłopoty w plecaku" - cykl warsztatów.

"Kłopoty w plecaku" to cykl warsztatów skierowany do pracowników szkół: pedagogów, psychologów i nauczycieli.  W ramach cyklu odbędą się 4 spotkania poświęcone następującym zagadnieniom:

  1. Wpływ przeżytej traumy na problemy szkolne dzieci i młodzieży – 5 kwietnia 2018 r.
  2. Samookaleczenia wśród dzieci i młodzieży – 24 maja 2018 r.
  3. Zaburzenia odżywiania – pierwsza interwencja – wrzesień 2018 r.
  4. Próby samobójcze wśród młodzieży – listopad 2018 r.

Obecnie prowadzimy zapisy na pierwszy z cyklu warsztatów: Wpływ przeżytej traumy na problemy szkolne dzieci i młodzieży. Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia 2018 r. w godz.: 08:00-10:00 w siedzibie Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży ul. Racławicka 17. Ilość miejsc ograniczona, zapraszamy do zapisów pod numerem tel.: 58 347 89 30.

Warsztaty poprowadzą:

Joanna Kiedrowicz – psycholog, ukończyła Studium Psychotraumatologii oparte na myśli psychoanalitycznej, w trakcie szkolenia z psychoterapii w nurcie integratywnym, w GOPP prowadzi konsultacje i psychoterapię młodzieży, dorosłych i par.

Monika Kowalczyk – pedagog, certyfikowany psychotraumatolog specjalista, w trakcie szkolenia z psychoterapii psychoanalitycznej. W GOPP prowadzi konsultacje i psychoterapię dzieci, młodzieży i dorosłych.

___

Jubileusz 20-lecia Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży

W tym roku Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Jako jednostka organizacyjna miasta pod taką nazwą funkcjonuje od 2011 r., wcześniej istniał jako Ośrodek Terapii Dzieci i Młodzieży z Rodzin Alkoholowych PZOZ, również finansowana przez miasto.

Ośrodek jest ważnym miejscem dla mieszkańców Gdańska i na trwałe wpisał się w ofertę specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej w mieście. Rocznie z pomocy w GOPP korzysta około 1400 osób w tym 400 dzieci i młodzieży.

Od wielu lat prowadzimy corocznie Kampanię Społeczną DOM – Dziecko Ojciec Matka, promującą pomyślne rodzicielstwo. W ramach Kampanii, w maju odbywa się Nowoczesna Konferencja dla Rodziców, która podejmuje ważną, z punktu widzenia relacji rodzic – dziecko, tematykę. Z okazji Dnia Ojca odbywa się Festyn Rodzinny, który zachęca do wspólnego spędzenia czasu z całą rodziną oraz daje okazję do budowania więzi dziecka z ojcem. Natomiast pod koniec roku organizujemy Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową skierowaną do specjalistów pracujących z dziećmi i rodziną. W br. zajęliśmy się tematyką relacji międzypokoleniowych, znaczeniem więzi rodzinnych, a zwłaszcza udziałem dziadków i pradziadków w życiu rodzinnym oraz znaczeniem obecności starszych osób w przestrzenie społecznej i rodzinnej.
Od dwóch lat współorganizujemy Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej, których celem jest uświadamianie mieszkańcom Gdańska, kiedy warto skorzystać z takiej pomocy, na czym ona polega, a przede wszystkim - przełamać uprzedzenia i zachęcać do kontaktu ze specjalistami zanim będzie za późno.

Teresa Smoła - dyrektor GOPP, związana z Ośrodkiem od samego początku jego istnienia - zauważa: "Zdecydowanie wzrosła świadomość mieszkańców w zakresie zdrowia psychicznego, co skutkuje dużym zainteresowaniem np.: psychoterapią. Rodzice coraz częściej w świadomy sposób chcą przezwyciężać własne trudności i rozwijać umiejętności budowania relacji z dzieckiem. Korzystają ze stosownej pomocy, co napawa optymizmem. Natomiast z perspektywy osoby zajmującej się organizacją pomocy psychologicznej zauważam, że w szczególnie trudnych problemach rodzinnych związanych z przemocą, uzależnieniami, opuszczeniem i zaniedbaniem skuteczne oddziaływania muszą mieć interdyscyplinarny charakter. Konieczna jest współpraca psychologa, pracownika socjalnego, asystenta rodziny, kuratora, pedagoga szkolnego itp. Taka interdyscyplinarna współpraca jest również wyzwaniem dla samych specjalistów i instytucji, wymaga nowych umiejętności i wypracowywania nowych standardów."

Z okazji jubileuszu w siedzibie Ośrodka przy ul. Racławickiej w dniu 29 września 2017 r. o godz. 10.30 odbędzie się uroczyste spotkanie pracowników z przedstawicielami władz miasta i WRS.

___

IX Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa z cyklu: teoria i praktyka terapeutyczna "Srebrne tsunami - czy można przygotować się na starość?"

W dniach 01-02 grudnia 2017 zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w IX Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej z cyklu: teoria i praktyka terapeutyczna "Srebrne tsunami - czy można przygotować się na starość?".
Wraz z zaproszonymi gośćmi pragniemy podjąć ważne kwestie związane ze starzeniem się min.:
- wymiar społeczny starzenie się – stereotypy oraz marginalizacja osób starszych;
- pokolenie dziadków i pradziadków w rodzinie - kondycja więzi międzypokoleniowych, przekazy transgenarecyjne, rodzinny przekaz traumy;
- starość w wymiarze indywidualnym - potencjał i ograniczenia; zdolność budowania bliskich relacji – sfera seksualna; śmierć bliskiej osoby; znaczenie duchowości;
- psychoterapia osób starszych – wyzwania i ograniczenia

Naszym zamiarem jest aby konferencja stała się przestrzenią do międzypokoleniowego dialogu specjalistów, próbą zmierzenia się ze stereotypami i problemem marginalizacji osób starszych oraz okazją do wymiany doświadczeń dla psychoterapeutów pracujących z seniorami. Konferencja adresowana jest do psychologów, psychoterapeutów, lekarzy psychiatrów, pracowników socjalnych oraz osób zawodowo zajmujących się szeroko rozumianą pomocą psychologiczną.

Gośćmi Konferencji będą: prof. dr hab. Maria Beisert, prof. dr hab. Katarzyna Schier, prof. dr hab. Waldemar Tłokiński
dr hab. n. med. Wiesław Jerzy CubałaMałgorzata BajorWojciech HańbowskiGrażyna LewkoAndrzej Molisz.

Gdańsk, 01-02.12.2017
ul. Bażyńskiego 4; budynek Wydziału Nauk Społecznych UG

Wszelkie szczegóły oraz formularz rejestracyjny znajdą Państwo konferencja.raclawicka.gda.pl

Zgodnie z Regulaminem Konferencji opłat za udział w Konferencji nie ponoszą osoby zatrudnione w instytucjach, które są realizatorami Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gdańsku przyjętego na rok 2017, organizatorzy, współorganizatorzy konferencji oraz zaproszeni goście honorowi. Liczba miejsc bezpłatnych jest ograniczona. O bezpłatnym udziale decyduje kolejność zgłoszenia.

W każdym przypadku należy zarejestrować swój udział za pomocą formularza zgłoszeniowego.

9 września 2017 - obchody Światowego Dnia FAS

W bieżącym roku przy Gdańskim Ośrodku Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży powstał interdyscyplinarny zespół specjalistów zajmujący się pomocą dzieciom z FASD i ich opiekunom (FAS - Płodowy Zespół Alkoholowy). Tutaj można sprawdzić ofertę pomocy.
Z okazji obchodów Światowego Dnia FAS, z konsultacji z naszymi specjalistami można skorzystać w ramach:

  • 9 września 2017 - MOLO w Brzeźnie; w godzinach 11.00 – 14.00. W ramach Rodzinnego Festynu zapraszamy do Punktu Informacyjnego z udziałem psychologów, którzy będą udzielali informacji i porad w zakresie profilaktyki FAS i możliwości skorzystania ze specjalistycznej pomocy w GOPP. Szczegóły festynu znajdą Państwo tutaj
  • 12 września 2017 - Radio Gdańsk; w ramach Kampanii ”Mamo, tato ratuj” ostanie wyemitowana w Radiu Gdańsk audycja na temat FAS, funkcjonowania i trudności dzieci z FAS oraz profesjonalnej pomocy dzieciom i rodzicom, która jest dostępna w GOPP. W audycji wezmą udział specjaliści z GOPP, którzy realizują program pomocy dla dzieci z FAS: psycholog diagnosta, pedagog, lekarz, fizjoterapeuta, psycholog psychoterapeuta.

Kampania informacyjna nt. Płodowego Zespołu Alkoholowego zostanie uzupełniona artykułami prasowymi.

Światowy Dzień FAS obchodzimy 9. września - dziewiąty dzień, dziewiątego miesiąca – data ta ma odzwierciedlać 9 miesięcy zdrowej ciąży. FAS czyli Płodowy Zespół Alkoholowy to zespół wad wrodzonych i zaburzeń rozwojowych pojawiających się u dzieci jako skutek narażenia ich na toksyczne działanie alkoholu w życiu płodowym. Szacuje się, że w Polsce zaburzenia z grupy FASD czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych występują nie rzadziej niż u 20 osób na 1000. Obchody Światowego Dnia FAS są okazją do uświadomienia przyszłym rodzicom jak ważne jest powstrzymywanie się od picia alkoholu w czasie ciąży.

___

Konferencja Naukowo-Szkoleniowa: "Ciąża bez alkoholu - dziecko bez FAS"

W ramach IV Pomorskich Obchodów Światowego Dnia FAS, 8 września 2017 r. w sali widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie odbędzie się Konferencja Naukowo – Szkoleniowa „Ciąża bez alkoholu – dziecko bez FAS”.
Konferencja adresowana jest do pracowników służby zdrowia, pomocy społecznej, oświaty, kuratorów sądowych - zatrudnionych w placówkach woj. pomorskiego oraz rodziców – mieszkańców woj. pomorskiego. Udział w Konferencji jest bezpłatny, jednak wcześniej należy się zarejestrować poprzez formularz na stronie ROPS. NA stronie ż szczegółowy program Konferencji.

Organizatorami Konferencji są:
- Fundacja „Trzeźwość" (w ramach projektu dofinansowanego przez Województwo Pomorskie)
- Miasto Kościerzyna
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie
- Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kościerzynie

___

Festyn Rodzinny z okazji Dnia Ojca 17.06.2017

Jak co roku zapraszamy Państwa na wspólne, rodzinne, radosne świętowanie Dnia Ojca. Z tej okazji, w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska organizujemy Festyn Rodzinny z okazji Dnia Ojca, który jak co roku będzie okazją do wzięcia udziału w rodzinnych konkursach, warsztatach plastycznych, obejrzenia przedstawienia Teatru Qfer.

17 czerwca 2017 (sobota), Teatr Leśny, ul. Jaśkowa Dolina 45, Gdańsk Wrzeszcz. Zapraszamy w godz. 10:00-14:00

Partnerami wydarzenia są: Wydawnictwo EneDueRabe, Fundacja Psychologiczna, Fundacja Plaster. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Gdańsk.
Regulamin Festynu

____

Jak radzić sobie ze stresem? - warsztaty

W ramach Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej studenci Uniwersytety Gdańskiego zapraszają do skorzystania z bezpłatnych warsztatów o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem. Wszystkie warsztaty odbędą się 02.06.2017 (piątek) w godz. 12:00-13:00 w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Szczegóły warsztatów

Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny

Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny to kampania, która ma zainteresować, a także zaangażować gdańszczanki i gdańszczan na rzecz wsparcia dla rodzin, osób samotnych oraz dzieci, będących ofiarami wojny, w tym uchodźców.

Gdańsk jako symbol wolności i solidarności, miasto ludzi otwartych, ceniących różnorodność pragnie zaangażować się wymiernie w bezpośrednią pomoc. Pamięć czasów II wojny światowej jest w Gdańsku ciągle żywa i niezwykle bolesna.

Debata Ekspercka: "Psychoterapia - moda czy konieczność?"

W ramach Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej "Zdrowie zaczyna się w głowie" zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w Debacie Eksperckiej: Psychoterapia – moda czy konieczność?

26 maja 2017 r. w godz. od 12.00 do 13.30, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego ul. Bażyńskiego 4 aula S 205.

W debacie wezmą udział: dr n. med. psychiatra dzieci i młodzieży Anita Sumiła; psycholog, psychoterapeutka, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży Teresa Smoła; psycholog, psychoterapeutka, prezes Fundacji Wspierania Rodzin Przystań Katarzyna Wieczorek, dr n. hum. psycholog Aleksandra Szulman-Wardal oraz psycholog i psychoterapeutka par i rodzin dr n. hum. Aleksandra Lewandowska – Walter. Debatę poprowadzi psycholog, psychoterapeutka Marta Orańska - terapeuta Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.

Zaproszenie na debatę

Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej

Trwające w maju Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej to różnego rodzaju spotkania, które mają popularyzować wiedzę o zdrowiu psychicznym i zapobiegać stygmatyzacji i wykluczeniu osób korzystających z pomocy psychologicznej.

Korzystanie z pomocy psychologa to przejaw dojrzałości i zdrowego dbania o siebie. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji oraz warsztatów.

Organizatorami akcji są: Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży oraz Fundacja Wspierania Rodzin Przystań.

Kalendarium wydarzeń.

Lista ośrodków udzielających bezpłatnych konsultacji psychologicznych.

___

Nowoczesna Konferencja dla Rodziców: "Marzyciele i Mędrcy- spotkanie pokoleń"

6 maja 2017, Rejestracja od godz. 9:00; start godz. 10:00,

Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, Gdańsk

Zapraszamy Państwa do udziału w kolejnej Nowoczesnej Konferencja dla Rodziców. W tym roku będziemy rozmawiali o kwestiach dotyczących więzi między pokoleniami, o roli dziadków i pradziadków w dzisiejszych rodzinach.

Program dla rodziców:
09:00- 10:00 Rejestracja
10:00- 10:10 Powitanie uczestników
10:10- 12:10 Dyskusja panelowa z udziałem specjalistów: psychoterapeutki - Aleksandry Bachórz, filozofa- dr. Andrzeja C. Leszczyńskiego i członkini Gdańskiej Rady ds. Seniorów - dr inż. Anity Richert- Kaźmierskiej. Profesjonaliści będą rozmawiali o kondycji więzi międzypokoleniowej, roli dziadków i pradziadków w dzisiejszych rodzinach oraz potencjale i ograniczeniach seniorów. Dyskusję moderowała będzie Iwona Demska- dziennikarka Radia Plus.
12:10- 12:40 Przerwa kawowa

WARSZTATY DLA RODZICÓW - więcej (do wyboru jeden warsztat)
1. Anna Franzl i Jakub Roziński: „Starość i młodość, różnica pokoleń, różnica doświadczeń - czego nie znajdziesz w książkach i Google”.
<