A+A++

Aktualności

Grupa wsparcia dla zawodowych rodzin zastępczych.

1.07.2018 rozpoczęła się rekrutacja do grupy wsparcia dla zawodowych rodzin zastępczych.

Grupa będzie się odbywać w każdy czwartek w terminach od 08.09.2018 do 27.06.2019. o godzinie 9:00-12:00 w siedzibie Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży. Zgłoszenia przyjmujemy pod numerem telefonu
58 347 89 30.
Przyjęcie do grupy poprzedza jedno spotkanie konsultacyjne z osobami prowadzącymi grupę, na które zaproszony będzie uczestnik.

Grupę poprowadzą:
Dagmara Dajnowska - pedagog, absolwentka pedagogiki na Uniwersytecie Gdańskim. Ukończyła czteroletnie Studium Psychoterapii Psychoanalitycznej. Członek nadzwyczajny Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej. W Ośrodku zajmuje się konsultowaniem oraz terapią dzieci, młodzieży i dorosłych.

Jakub Roziński - ukończył Psychologię na Uniwersytecie Gdańskim oraz Ośrodek Psychoterapii Psychoanalitycznej. Doświadczenie zawodowe zdobywał między innymi jako psycholog/terapeuta w Hospicjum w Sopocie, D.P.S , Z.O.L. W Ośrodku pracuje z młodzieżą oraz osobami dorosłymi.

___

Festyn Rodzinny z okazji Dnia Ojca

Jak co roku mamy przyjemność zaprosić Państwa do wspólnego świętowania podczas Rodzinnego Festynu z okazji Dnia Ojca.
23 czerwca 2018 (sobota) w Teatrze Leśnym ul. Jaśkowa Dolina 45, w godz. 10:0-14:00.

W programie mnóstwo atrakcji dla dzieci i rodziców! Zapraszamy na: rodzinne konkursy z nagrodami, warsztaty plastyczne, zabawy sportowe, malowanie twarzy, warsztaty kulinarne z Fundacją Plaster, "Wędrowne książki" - wymiana książek dla dzieci i dorosłych, i wiele innych atrakcji. Na zakończenie zapraszamy wszystkich do obejrzenia spektaklu w wykonaniu Teatru Qfer.

Partnerzy wydarzenia: Winda - Gdański Archipelag Kultury, Wydawnictwo EneDueRabe, Fundacja Plaster, Fundacja Psychologiczna, RubiART, EduLala, Fundacja Sprawni Inaczej, Stacja Zdrowie - Nordic Walking.

Festyn jest organizowany przez GOPP, w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska, w ramach corocznej Kampanii Społecznej promującej pomyślne rodzicielstwo DOM – Dziecko, Ojciec, Matka. Finansowany w ramach Szczegółowego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Gdańsk na rok 2018.

Regulamin Festynu.

---

Nowoczesna Konferencja dla Rodziców: „Mamo, tato zobacz mnie! Jak z kontaktu zbudować więź?”

19 maja 2018 (sobota), Europejskie Centrum Solidarności; Pl. Solidarności 1, Gdańsk
Rejestracja od godz. 9:00, Start 10:00

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w Nowoczesnej Konferencji dla Rodziców. Tematem Konferencji będzie problematyka budowania więzi, rozwojowy wymiar relacji dziecko-rodzic. Szczególną uwagę poświęcimy zagrożeniom przed jakimi dzisiaj stają bliskie relacje. Dużym wyzwaniem dla naturalnych relacji staje się wirtualny aspekt życia społecznego, który zaczyna dotyczyć coraz młodszych dzieci. O tych zagadnieniach podczas Konferencji będą rozmawiać specjaliści oraz rodzice.

Program Nowoczesnej Konferencji dla Rodziców:
9:00-10:00
Rejestracja
10:00-10:10 Powitanie uczestników przez Władze Miasta i Organizatorów
10:10-12:10 Dyskusja panelowa z udziałem specjalistów: psychoterapeuty Lecha Kality, socjologa dr Macieja Dębskiego oraz psychiatry dziecięcego Bożeny Pietraszczyk-Kędziory. Profesjonaliści będą odnosić się do niezbędnych warunków potrzebnych do zbudowania więzi z dzieckiem na poszczególnych etapach jego życia oraz odniosą się do tego, co zakłóca i utrudnia bliskość w relacji, a także dalekosiężnych skutków braku więzi. Dyskusja będzie moderowana przez dziennikarkę Iwonę Demską, a rodziców zapraszamy do aktywnego udziału.
12:10-12:40 Przerwa kawowa

12:40-14:40 Warsztaty dla rodziców (jeden warsztat do wyboru):
1. Grażyna Brzezińska i Jakub Rodziński: Porozmawiajmy o relacjach. Czym są? Czy są ważne i potrzebne w dobie cyfrowego świata?
2. Fundacja Dbam o Mój Z@sięg – warsztat dla rodziców z dziećmi
3. Lecha Kalita: Rola ojca w kształtowaniu się tożsamości dzieci i nastolatków.

Równolegle, w godz. 10:00 do 12:10, będą odbywały się zajęcia edukacyjno-rozwojowe dla dzieci w wieku 4-10 lat.
Warsztaty dla dzieci:
1. Dagmara Dajnowska, Monika Kowalczyk: W KRAINIE EMOCJI, czyli co się dzieje w mojej głowie? (dzieci 4-6 lat)
2. Beata Kazub, Marta Lawendowska: Jak złapać ogon smoka – bawimy się twórczo i radośnie : ) (dzieci 7-10 lat)

Po przewie (12:40-14:10) dzieci powyżej 5. r.ż., których rodzice chcą wziąć udział w warsztatach, zapraszamy do Wydziału Zabaw w Europejskim Centrum Solidarności.
Konferencję poprowadzi Marta Orańska - psycholog psychoterapeuta psychodynamiczny w GOPP.

Wstęp wolny. Konferencja skierowana jest do mieszkańców Gdańska. Liczba miejsc ograniczona.
Rejestracja 58 347 89 30 lub sekretariat@raclawicka.gda.pl

Odbiór zaproszeń: siedziba GOPP ul. Racławicka 17, 80-406 Gdańsk. Rodzice, którzy przychodzą z dziećmi, wypełniają ankietę dotyczącą dziecka (w siedzibie GOPP, przy odbiorze zaproszenia).
REGULAMIN

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży
Współorganizatorzy: Europejskie Centrum Solidarności, Fundacja Psychologiczna, Wolontariat Miasta Gdańsk
Patronat honorowy: Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego

___

Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej 11-20 maja 2018

Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży we współpracy z Fundacją Wspierania Dzieci i Rodzin "Przystań" po raz drugi zapraszają Państwa do wzięcia udziału w Gdańskich Dniach Pomocy Psychologicznej: Zdrowie zaczyna się w głowie.

Mieszkańcy Gdańska będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji psychologicznych, wziąć udział w warsztatach, wykładach i seminariach. Planowana jest także debata na Uniwersytecie Gdańskim i Nowoczesna Konferencja dla Rodziców pt. „Mamo, Tato zobacz mnie! Jak z kontaktu zbudować więź?”

Wydarzenia w ramach GDPP:
Debata: DepresJA? Porozmawiajmy!
15 maja 2018
 (wtorek) w godz. 11:00-13:00, Instytut Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego
Udział w debacie wezmą: prof. dr hab. Mariola Bidzan (dyrektor Instytutu Psychologii UG), dr Aleksandra Szulman-Wardal (UG), Katarzyna Wieczorek (FWRodzin „Przystań”), Joanna Kiedrowicz (GOPP). Debatę moderować będzie Marta Orańska (GOPP).

Warsztaty dla studentów
17 maja 2018
 (czwartek) w godz. 9:00-11:00, Uniwersytet Gdański
1. Wpływ doświadczeń traumatycznych na funkcjonowanie dzieci i młodzieży. Prowadzące: Joanna Kiedrowicz, Monika Kowalczyk – Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.
Zapisy: 58 347 89 30
2. Profilaktyka zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży. Podejście psychodynamiczne. Prowadzące: Katarzyna Wieczorek, Anna Orzołek – Fundacja Wspierania Rodzin Przystań.
Zapisy: amorzolek@gmail.com

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny!

Partnerem Gdańskich Dniach Pomocy Psychologicznej: Zdrowie zaczyna się w głowie jest Uniwersytet Gdański.
Patronem honorowym wydarzenia jest Prezydent Miasta Gdańska Paweł Adamowicz.
Patronat merytoryczny nad GDPP objęło Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej.

___

Zapisy na warsztat z cyklu "Kłopoty w plecaku"

Pedagogów, psychologów i nauczycieli zapraszamy na drugi warsztat z cyklu "Kłopoty w plecaku". 24 maja 2018 r. (czwartek) odbędzie się warsztat: Samookaleczenia wśród dzieci i młodzieży
Spotkanie odbędzie się w godz.: 08:00-10:00 w siedzibie Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży ul. Racławicka 17. Ilość miejsc ograniczona, zapraszamy do zapisów pod numerem tel.: 58 347 89 30.

Samookaleczenia oraz inne zachowania autoagresywne są coraz częstszym problemem występującym u dzieci i młodzieży. Mogą one wynikać z różnych przyczyn, ale zawsze wymagają zrozumienia i otoczenia właściwą opieką. Może się zdarzyć, że różne zachowania ryzykowne czy autoagresywne dotkną także - w sposób pośredni lub bezpośredni - Państwa podopiecznych. Ważne jest, żeby w takim przypadku reagować odpowiednio wcześnie. Dlatego proponujemy warsztat, w czasie którego będziemy zastanawiać się nad tym:
- jakie objawy u młodzieży powinny nas zaniepokoić?
- jakie formy pomocy psychologicznej są adekwatne w wypadku samookaleczeń?
- jak wspierać rodziców/prawnych opiekunów młodzieży, by skorzystali z profesjonalnej pomocy?

Warsztat poprowadzą:
Joanna Kiedrowicz – psycholog, ukończyła Studium Psychotraumatologii oparte na myśli psychoanalitycznej, w trakcie szkolenia z psychoterapii w nurcie integratywnym, w GOPP prowadzi konsultacje i psychoterapię młodzieży, dorosłych i par.

Monika Kowalczyk – pedagog, certyfikowany psychotraumatolog specjalista, w trakcie szkolenia z psychoterapii psychoanalitycznej. W GOPP prowadzi konsultacje i psychoterapię dzieci, młodzieży i dorosłych.

Foto: Photo by Scott Webb on Unsplash

___

Długoterminowa grupa terapeutyczna dla młodzieży

Informujemy, że trwa nabór do długoterminowej grupy terapeutycznej dla młodzieży.

Dla kogo?
Oferta skierowana jest do młodzieży w wieku 15-19 lat, zamieszkałej lub uczącej się w Gdańsku. Zapraszamy osoby, które doświadczają trudności w relacjach interpersonalnych; z trudem adaptują się do nowych sytuacji; doświadczają silnego lęku; przeżywają problemy, z którymi nie potrafią sobie same poradzić; chcą lepiej rozumieć siebie i rozwinąć swój potencjał.

Z uwagi na pomyślny przebieg procesu grupowego na zajęciach nie mogą pracować razem młodzi ludzie, którzy są rodzeństwem, prywatnie się znają lub chodzą do tej samej klasy.
Udział w grupie terapeutycznej poprzedzają konsultacje z kandydatem i jego opiekunami.

Terminy spotkań
Planowany czas trwania grupy: październik 2018 r. – czerwiec 2019 r. Spotkania będą odbywały się w środy w godz. 17:15- 18:45

Dlaczego psychoterapia grupowa?
Dorastanie to okres pełen sprzeczności i konfliktów, którym mogą towarzyszyć trudne emocje i poczucie osamotnienia. Możliwość przyglądania się doświadczanym stanom i otwartego badania różnorodnych problemów związanych z własnym rozwojem na tym etapie życia w grupie rówieśniczej z towarzyszeniem terapeutów może przynieść wiele korzyści.
Terapia grupowa jest uznawana za bardzo skuteczną i użyteczną formę psychoterapii, w której wsparcie społeczne i uczenie się o relacjach interpersonalnych są ważnymi celami leczenia. Chociaż jest na ogół bardzo wspierająca, niekiedy może być ona źródłem stresu, jak każda inna metoda terapii.

Prowadzące:

Monika Kowalczyk – pedagog, certyfikowany psychotraumatolog specjalista, w trakcie szkolenia z psychoterapii psychoanalitycznej. W GOPP prowadzi konsultacje i psychoterapię dzieci, młodzieży i dorosłych.

Joanna Kiedrowicz – psycholog, ukończyła Studium Psychotraumatologii oparte na myśli psychoanalitycznej, w trakcie szkolenia z psychoterapii w nurcie integratywnym, od 5 lat prowadzi konsultacje i psychoterapię młodzieży i dorosłych.

___

"Kłopoty w plecaku" - cykl warsztatów.

"Kłopoty w plecaku" to cykl warsztatów skierowany do pracowników szkół: pedagogów, psychologów i nauczycieli.  W ramach cyklu odbędą się 4 spotkania poświęcone następującym zagadnieniom:

  1. Wpływ przeżytej traumy na problemy szkolne dzieci i młodzieży – 5 kwietnia 2018 r.
  2. Samookaleczenia wśród dzieci i młodzieży – 24 maja 2018 r.
  3. Zaburzenia odżywiania – pierwsza interwencja – wrzesień 2018 r.
  4. Próby samobójcze wśród młodzieży – listopad 2018 r.

Obecnie prowadzimy zapisy na pierwszy z cyklu warsztatów: Wpływ przeżytej traumy na problemy szkolne dzieci i młodzieży. Spotkanie odbędzie się 5 kwietnia 2018 r. w godz.: 08:00-10:00 w siedzibie Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży ul. Racławicka 17. Ilość miejsc ograniczona, zapraszamy do zapisów pod numerem tel.: 58 347 89 30.

Warsztaty poprowadzą:

Joanna Kiedrowicz – psycholog, ukończyła Studium Psychotraumatologii oparte na myśli psychoanalitycznej, w trakcie szkolenia z psychoterapii w nurcie integratywnym, w GOPP prowadzi konsultacje i psychoterapię młodzieży, dorosłych i par.

Monika Kowalczyk – pedagog, certyfikowany psychotraumatolog specjalista, w trakcie szkolenia z psychoterapii psychoanalitycznej. W GOPP prowadzi konsultacje i psychoterapię dzieci, młodzieży i dorosłych.

___

Jubileusz 20-lecia Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży

W tym roku Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży obchodzi 20-lecie swojego istnienia. Jako jednostka organizacyjna miasta pod taką nazwą funkcjonuje od 2011 r., wcześniej istniał jako Ośrodek Terapii Dzieci i Młodzieży z Rodzin Alkoholowych PZOZ, również finansowana przez miasto.

Ośrodek jest ważnym miejscem dla mieszkańców Gdańska i na trwałe wpisał się w ofertę specjalistycznej pomocy psychologicznej i psychoterapeutycznej w mieście. Rocznie z pomocy w GOPP korzysta około 1400 osób w tym 400 dzieci i młodzieży.

Od wielu lat prowadzimy corocznie Kampanię Społeczną DOM – Dziecko Ojciec Matka, promującą pomyślne rodzicielstwo. W ramach Kampanii, w maju odbywa się Nowoczesna Konferencja dla Rodziców, która podejmuje ważną, z punktu widzenia relacji rodzic – dziecko, tematykę. Z okazji Dnia Ojca odbywa się Festyn Rodzinny, który zachęca do wspólnego spędzenia czasu z całą rodziną oraz daje okazję do budowania więzi dziecka z ojcem. Natomiast pod koniec roku organizujemy Ogólnopolską Konferencję Naukowo-Szkoleniową skierowaną do specjalistów pracujących z dziećmi i rodziną. W br. zajęliśmy się tematyką relacji międzypokoleniowych, znaczeniem więzi rodzinnych, a zwłaszcza udziałem dziadków i pradziadków w życiu rodzinnym oraz znaczeniem obecności starszych osób w przestrzenie społecznej i rodzinnej.
Od dwóch lat współorganizujemy Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej, których celem jest uświadamianie mieszkańcom Gdańska, kiedy warto skorzystać z takiej pomocy, na czym ona polega, a przede wszystkim - przełamać uprzedzenia i zachęcać do kontaktu ze specjalistami zanim będzie za późno.

Teresa Smoła - dyrektor GOPP, związana z Ośrodkiem od samego początku jego istnienia - zauważa: "Zdecydowanie wzrosła świadomość mieszkańców w zakresie zdrowia psychicznego, co skutkuje dużym zainteresowaniem np.: psychoterapią. Rodzice coraz częściej w świadomy sposób chcą przezwyciężać własne trudności i rozwijać umiejętności budowania relacji z dzieckiem. Korzystają ze stosownej pomocy, co napawa optymizmem. Natomiast z perspektywy osoby zajmującej się organizacją pomocy psychologicznej zauważam, że w szczególnie trudnych problemach rodzinnych związanych z przemocą, uzależnieniami, opuszczeniem i zaniedbaniem skuteczne oddziaływania muszą mieć interdyscyplinarny charakter. Konieczna jest współpraca psychologa, pracownika socjalnego, asystenta rodziny, kuratora, pedagoga szkolnego itp. Taka interdyscyplinarna współpraca jest również wyzwaniem dla samych specjalistów i instytucji, wymaga nowych umiejętności i wypracowywania nowych standardów."

Z okazji jubileuszu w siedzibie Ośrodka przy ul. Racławickiej w dniu 29 września 2017 r. o godz. 10.30 odbędzie się uroczyste spotkanie pracowników z przedstawicielami władz miasta i WRS.

___

IX Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa z cyklu: teoria i praktyka terapeutyczna "Srebrne tsunami - czy można przygotować się na starość?"

W dniach 01-02 grudnia 2017 zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w IX Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej z cyklu: teoria i praktyka terapeutyczna "Srebrne tsunami - czy można przygotować się na starość?".
Wraz z zaproszonymi gośćmi pragniemy podjąć ważne kwestie związane ze starzeniem się min.:
- wymiar społeczny starzenie się – stereotypy oraz marginalizacja osób starszych;
- pokolenie dziadków i pradziadków w rodzinie - kondycja więzi międzypokoleniowych, przekazy transgenarecyjne, rodzinny przekaz traumy;
- starość w wymiarze indywidualnym - potencjał i ograniczenia; zdolność budowania bliskich relacji – sfera seksualna; śmierć bliskiej osoby; znaczenie duchowości;
- psychoterapia osób starszych – wyzwania i ograniczenia

Naszym zamiarem jest aby konferencja stała się przestrzenią do międzypokoleniowego dialogu specjalistów, próbą zmierzenia się ze stereotypami i problemem marginalizacji osób starszych oraz okazją do wymiany doświadczeń dla psychoterapeutów pracujących z seniorami. Konferencja adresowana jest do psychologów, psychoterapeutów, lekarzy psychiatrów, pracowników socjalnych oraz osób zawodowo zajmujących się szeroko rozumianą pomocą psychologiczną.

Gośćmi Konferencji będą: prof. dr hab. Maria Beisert, prof. dr hab. Katarzyna Schier, prof. dr hab. Waldemar Tłokiński
dr hab. n. med. Wiesław Jerzy CubałaMałgorzata BajorWojciech HańbowskiGrażyna LewkoAndrzej Molisz.

Gdańsk, 01-02.12.2017
ul. Bażyńskiego 4; budynek Wydziału Nauk Społecznych UG

Wszelkie szczegóły oraz formularz rejestracyjny znajdą Państwo konferencja.raclawicka.gda.pl

Zgodnie z Regulaminem Konferencji opłat za udział w Konferencji nie ponoszą osoby zatrudnione w instytucjach, które są realizatorami Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gdańsku przyjętego na rok 2017, organizatorzy, współorganizatorzy konferencji oraz zaproszeni goście honorowi. Liczba miejsc bezpłatnych jest ograniczona. O bezpłatnym udziale decyduje kolejność zgłoszenia.

W każdym przypadku należy zarejestrować swój udział za pomocą formularza zgłoszeniowego.

9 września 2017 - obchody Światowego Dnia FAS

W bieżącym roku przy Gdańskim Ośrodku Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży powstał interdyscyplinarny zespół specjalistów zajmujący się pomocą dzieciom z FASD i ich opiekunom (FAS - Płodowy Zespół Alkoholowy). Tutaj można sprawdzić ofertę pomocy.
Z okazji obchodów Światowego Dnia FAS, z konsultacji z naszymi specjalistami można skorzystać w ramach:

  • 9 września 2017 - MOLO w Brzeźnie; w godzinach 11.00 – 14.00. W ramach Rodzinnego Festynu zapraszamy do Punktu Informacyjnego z udziałem psychologów, którzy będą udzielali informacji i porad w zakresie profilaktyki FAS i możliwości skorzystania ze specjalistycznej pomocy w GOPP. Szczegóły festynu znajdą Państwo tutaj
  • 12 września 2017 - Radio Gdańsk; w ramach Kampanii ”Mamo, tato ratuj” ostanie wyemitowana w Radiu Gdańsk audycja na temat FAS, funkcjonowania i trudności dzieci z FAS oraz profesjonalnej pomocy dzieciom i rodzicom, która jest dostępna w GOPP. W audycji wezmą udział specjaliści z GOPP, którzy realizują program pomocy dla dzieci z FAS: psycholog diagnosta, pedagog, lekarz, fizjoterapeuta, psycholog psychoterapeuta.

Kampania informacyjna nt. Płodowego Zespołu Alkoholowego zostanie uzupełniona artykułami prasowymi.

Światowy Dzień FAS obchodzimy 9. września - dziewiąty dzień, dziewiątego miesiąca – data ta ma odzwierciedlać 9 miesięcy zdrowej ciąży. FAS czyli Płodowy Zespół Alkoholowy to zespół wad wrodzonych i zaburzeń rozwojowych pojawiających się u dzieci jako skutek narażenia ich na toksyczne działanie alkoholu w życiu płodowym. Szacuje się, że w Polsce zaburzenia z grupy FASD czyli Spektrum Płodowych Zaburzeń Alkoholowych występują nie rzadziej niż u 20 osób na 1000. Obchody Światowego Dnia FAS są okazją do uświadomienia przyszłym rodzicom jak ważne jest powstrzymywanie się od picia alkoholu w czasie ciąży.

___

Konferencja Naukowo-Szkoleniowa: "Ciąża bez alkoholu - dziecko bez FAS"

W ramach IV Pomorskich Obchodów Światowego Dnia FAS, 8 września 2017 r. w sali widowiskowej im. Lubomira Szopińskiego w Kościerzynie odbędzie się Konferencja Naukowo – Szkoleniowa „Ciąża bez alkoholu – dziecko bez FAS”.
Konferencja adresowana jest do pracowników służby zdrowia, pomocy społecznej, oświaty, kuratorów sądowych - zatrudnionych w placówkach woj. pomorskiego oraz rodziców – mieszkańców woj. pomorskiego. Udział w Konferencji jest bezpłatny, jednak wcześniej należy się zarejestrować poprzez formularz na stronie ROPS. NA stronie ż szczegółowy program Konferencji.

Organizatorami Konferencji są:
- Fundacja „Trzeźwość" (w ramach projektu dofinansowanego przez Województwo Pomorskie)
- Miasto Kościerzyna
- Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Kościerzynie
- Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Kościerzynie

___

Festyn Rodzinny z okazji Dnia Ojca 17.06.2017

Jak co roku zapraszamy Państwa na wspólne, rodzinne, radosne świętowanie Dnia Ojca. Z tej okazji, w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska organizujemy Festyn Rodzinny z okazji Dnia Ojca, który jak co roku będzie okazją do wzięcia udziału w rodzinnych konkursach, warsztatach plastycznych, obejrzenia przedstawienia Teatru Qfer.

17 czerwca 2017 (sobota), Teatr Leśny, ul. Jaśkowa Dolina 45, Gdańsk Wrzeszcz. Zapraszamy w godz. 10:00-14:00

Partnerami wydarzenia są: Wydawnictwo EneDueRabe, Fundacja Psychologiczna, Fundacja Plaster. Patronat medialny nad wydarzeniem objęło Radio Gdańsk.
Regulamin Festynu

____

Jak radzić sobie ze stresem? - warsztaty

W ramach Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej studenci Uniwersytety Gdańskiego zapraszają do skorzystania z bezpłatnych warsztatów o skutecznych sposobach radzenia sobie ze stresem. Wszystkie warsztaty odbędą się 02.06.2017 (piątek) w godz. 12:00-13:00 w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Szczegóły warsztatów

Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny

Gdańsk solidarnie dla ofiar wojny to kampania, która ma zainteresować, a także zaangażować gdańszczanki i gdańszczan na rzecz wsparcia dla rodzin, osób samotnych oraz dzieci, będących ofiarami wojny, w tym uchodźców.

Gdańsk jako symbol wolności i solidarności, miasto ludzi otwartych, ceniących różnorodność pragnie zaangażować się wymiernie w bezpośrednią pomoc. Pamięć czasów II wojny światowej jest w Gdańsku ciągle żywa i niezwykle bolesna.

Debata Ekspercka: "Psychoterapia - moda czy konieczność?"

W ramach Gdańskich Dni Pomocy Psychologicznej "Zdrowie zaczyna się w głowie" zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w Debacie Eksperckiej: Psychoterapia – moda czy konieczność?

26 maja 2017 r. w godz. od 12.00 do 13.30, Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego ul. Bażyńskiego 4 aula S 205.

W debacie wezmą udział: dr n. med. psychiatra dzieci i młodzieży Anita Sumiła; psycholog, psychoterapeutka, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży Teresa Smoła; psycholog, psychoterapeutka, prezes Fundacji Wspierania Rodzin Przystań Katarzyna Wieczorek, dr n. hum. psycholog Aleksandra Szulman-Wardal oraz psycholog i psychoterapeutka par i rodzin dr n. hum. Aleksandra Lewandowska – Walter. Debatę poprowadzi psycholog, psychoterapeutka Marta Orańska - terapeuta Gdańskiego Ośrodka Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży.

Zaproszenie na debatę

Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej

Trwające w maju Gdańskie Dni Pomocy Psychologicznej to różnego rodzaju spotkania, które mają popularyzować wiedzę o zdrowiu psychicznym i zapobiegać stygmatyzacji i wykluczeniu osób korzystających z pomocy psychologicznej.

Korzystanie z pomocy psychologa to przejaw dojrzałości i zdrowego dbania o siebie. Zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych konsultacji oraz warsztatów.

Organizatorami akcji są: Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży oraz Fundacja Wspierania Rodzin Przystań.

Kalendarium wydarzeń.

Lista ośrodków udzielających bezpłatnych konsultacji psychologicznych.

___

Nowoczesna Konferencja dla Rodziców: "Marzyciele i Mędrcy- spotkanie pokoleń"

6 maja 2017, Rejestracja od godz. 9:00; start godz. 10:00,

Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, Gdańsk

Zapraszamy Państwa do udziału w kolejnej Nowoczesnej Konferencja dla Rodziców. W tym roku będziemy rozmawiali o kwestiach dotyczących więzi między pokoleniami, o roli dziadków i pradziadków w dzisiejszych rodzinach.

Program dla rodziców:
09:00- 10:00 Rejestracja
10:00- 10:10 Powitanie uczestników
10:10- 12:10 Dyskusja panelowa z udziałem specjalistów: psychoterapeutki - Aleksandry Bachórz, filozofa- dr. Andrzeja C. Leszczyńskiego i członkini Gdańskiej Rady ds. Seniorów - dr inż. Anity Richert- Kaźmierskiej. Profesjonaliści będą rozmawiali o kondycji więzi międzypokoleniowej, roli dziadków i pradziadków w dzisiejszych rodzinach oraz potencjale i ograniczeniach seniorów. Dyskusję moderowała będzie Iwona Demska- dziennikarka Radia Plus.
12:10- 12:40 Przerwa kawowa

WARSZTATY DLA RODZICÓW - więcej (do wyboru jeden warsztat)
1. Anna Franzl i Jakub Roziński: „Starość i młodość, różnica pokoleń, różnica doświadczeń - czego nie znajdziesz w książkach i Google”.
2. Barbara Piątkiewicz i Jolanta Szuszkowska-Olechnowicz: „Rola przekazów międzypokoleniowych w rodzinie”
3. Elżbieta Stanilewicz i Groszek Stanilewicz: „Mędrcy i Marzyciele – spotkanie pokoleń – spotkanie z Łowcami Słów”
Warsztat skierowany jest do słuchaczy między 8 a 98 rokiem życia. Połączenie międzypokoleniowych sił we wspólnym tworzeniu opowieści.

PROGRAM DLA DZIECI - więcej

Równolegle będą odbywały się zajęcia edukacyjno - rozwojowe dla dzieci przygotowane przez Wydawnictwo EneDueRabe oraz wydział Zabaw ECS, z przerwą na poczęstunek (12:10 -12:40).

Konferencję poprowadzi Marta Orańska.

Rejestracja: sekretariat@raclawicka.gda.pl lub 58 347 89 30.
Odbiór zaproszeń od 24.04.2017 w siedzibie GOPP: ul. Racławicka 17, Gdańsk.

Rodzice, którzy przychodzą z dziećmi, będą proszeni o wypełnienie ankiety dot. dziecka. Tylko odbiór zaproszenia i wypełnienie ankiety (dla dziecka, które weźmie udział) uprawnia do udziału w wydarzeniu.
REGULAMIN

ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA

Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży
Współorganizatorzy: Europejskie Centrum Solidarnociści, Fundacja Psychologiczna, Wydawnictwo EneDueRabe, Wolontariat Miasta Gdańska
Patronat honorowy: Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego
Patronat medialny: Radio Plus

VIII Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Szkoleniowa z cyklu:
Teoria i praktyka Terapeutyczna „Między miłością a nienawiścią - o seksualności”

02-03.12.2016, Gdańsk

Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży w imieniu Prezydenta Miasta Gdańska – Pawła Adamowicza, wraz z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Gdańskiego oraz Fundacją Psychologiczną zapraszają do uczestnictwa w: VIII Ogólnopolskiej Konferencji Naukowo-Szkoleniowej: "Między miłością a nienawiścią - o seksualności". W tym roku pragniemy poddać refleksji tematykę związaną z seksualnością człowieka. Będziemy rozmawiać na temat psychoseksualnego rozwoju dzieci i młodzieży oraz jak tworzy się tożsamość seksualna dorosłej osoby. Poświęcimy szczególną uwagę zagadnieniom dotyczącym seksualności człowieka w kontekście współczesności, mając na uwadze aktywne zjawiska kulturowe i społeczne. W gronie specjalistów będziemy poszukiwać odpowiedzi, gdzie przebiega zdrowa granica pomiędzy intymnością, a nadmiernym epatowaniem seksualnością. Spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, dlaczego dziecko potrzebuje okresu latencji i jakie warunki to umożliwiają. Zastanowimy się nad życiodajnym i destrukcyjnym charakterem seksualności w wymiarze jednostkowym, interpersonalnym i społecznym. Zaproszenie do udziału w tegorocznej Konferencji przyjęli znani i cenieni specjaliści, m.in.:
- prof. dr hab. n.med. Bogdan de Barbaro (Zakład Terapii Rodzin Katedry Psychiatrii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne)
- dr hab. Katarzyna Walewska (Instytut Psychoanalizy i Psychoterapii, Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej)
- dr Anna Czownicka (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, tłumaczka Winnicotta)
- Piotr Miszewski (Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej)
- Katarzyna Gwóźdź (Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej)
- Ewa Drążkowska-Zielińska (Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychoanalitycznej)
- dr Daniel Cysarz (Uniwersytet SWPS, Polskie Towarzystwo Seksuologiczne)

Patronat nad Konferencją objęło Polskie Towarzystwo Psychoterapii Psychodynamicznej.

Zgłoszenia: rejestracja
Opłata konferencyjna wynosi 270 zł do 04.11.2016r.
Gdańsk, 2-3 grudnia 2016 r.
ul. Bażyńskiego 4, budynek Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego
Organizatorzy:
Prezydent Miasta Gdańska, Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży, Uniwersytet Gdański, Fundacja Psychologiczna
Zapraszamy do śledzenia aktualnych informacji o konferencji na naszej stronie FB

___

Nowoczesna Konferencji dla Rodziców: „Rozwój psychoseksualny dzieci – ważne pytania i odpowiedzi”

8 października 2016,

Rejestracja od godz. 9:00; Start godz. 10:00, Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, Gdańsk

Zapraszamy Państwa do udziału w kolejnej Nowoczesnej Konferencja dla Rodziców. W tym roku będziemy rozmawiali o tym, czym charakteryzuje się bliskość między dzieckiem a rodzicem, gdzie przebiegają granice intymności, dlaczego drzwi do sypialni rodziców powinny być zamknięte? Będziemy zastanawiać się z Państwem, jak odpowiadać na pytania: skąd się biorą dzieci, jak i kiedy warto rozmawiać z dzieckiem na ten temat? A także zwrócimy uwagę, na to co zagraża, a co sprzyja prawidłowemu rozwojowi psychoseksualnemu?
PROGRAM DLA RODZICÓW-więcej
9:00-10:00 Rejestracja
10:00-10:10 Powitanie uczestników
10:10-12:10 Dyskusja panelowa z udziałem specjalistów: psychoterapeutów Grażyny Lewko, Daniela Cysarza oraz psychiatry Marty Kulik. Rozmowę o tym jak przebiega rozwój psychoseksualny, jaki wpływ na rozwój tej sfery mają rodzice, jakie seksualne fantazje towarzyszą dzieciom oraz dlaczego drzwi do sypialni rodziców powinny być zamknięte poprowadzi Anna Oller - dziennikarka, dr nauk humanistycznych.
12:10-12:40 Przerwa kawowa
12:40-14:40WARSZTATY DLA RODZICÓW - więcej (do wyboru jeden warsztat)
1. Anna Franzl i Jakub Roziński: „Córeczka czy kobieta, synek czy mężczyzna - o seksualności nastolatków”
2. Daniel Cysarz: „Jak rozmawiać z dziećmi o seksie”
3. Beata Łosicka-Zduńczyk i Ewa Olewicz: „Jak będę duży, to ożenię się z mamą!” Warsztat dla rodziców dzieci w wieku przedszkolnym.
Konferencję poprowadzi Marta Orańska
Równolegle będą odbywały się zajęcia edukacyjno-rozwojowe dla dzieci przygotowane przez Europejskie Centrum Solidarności, EduPrzedszkole oraz Wydawnictwo EneDueRabe.WARSZTATY DLA DZIECI - więcej
Rejestracja: sekretariat@raclawicka.gda.pl lub 58 347 89 30. Odbiór zaproszeń od 03.10.2016 w siedzibie GOPP: ul. Racławicka 17, Gdańsk. Rodzice, którzy przychodzą z dziećmi, będą proszeni o wypenienie ankiety dot. dziecka. Tylko odbiór zaproszenia i wypełnienie ankiety (dla dziecka, które weźmie udział) uprawnia do udziału w wydarzeniu.
sREGULAMIN
ILOŚĆ MIEJSC OGRANICZONA
Organizatorzy: Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Pomocy Psychologicznej dla Dzieci i Młodzieży
Współorganizatorzy: Europejskie Centrum Solidarnociści, Fundacja Psychologiczna, Wydawnictwo EneDueRabe, Wolontariat Miasta Gdańska
Patronat honorowy: Mieczysław Struk - Marszałek Województwa Pomorskiego
Patronat medialny: Radio Plus

___

Kliknij tutaj, aby zobaczyć wydarzenia archiwalne.